Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mickiewicz jako PPP w Baraku Kultury

Werronika
Werronika
Mickiewicz to "Pierwszy Polski Postmodernista" czy może "Producent Ponowoczesnego Paradygmatu?" - m.in. takie pytanie można było usłyszeć podczas spotkania w Baraku Kultury

W Baraku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej już po raz drugi zorganizowano spotkanie z twórczością Adama Mickiewicza. Wstęp na wykłady i koncert był darmowy, więc miłośników twórczości autora "Pana Tadeusza" nie zabrakło.

"Mickiewicz i jego wersje pierwotne poprawione" rozpoczęły poniedziałkową prelekcję poprowadzoną przez Piotra Michałowskiego. Profesor od lat poszukuje nieznanych tekstów nieznanych autorów w antykwariatach i bibliotekach w całej Europie. Wykład poświęcony był analizie wierszy, ballad i sonetów Adama Mickiewicza. Literaturoznawca zwracał uwagę na całkowicie inną od powszechnie przyjętych genezę powstawania utworów. Dowodził, że opisywane przez poetę prace można przenieść na grunt współczesny w sposób humorystyczny, czego dowodem były żywe reakcje ze strony publiczności zgromadzonej na sali.

Edward Balcerzan z kolei w swej filozoficznej rozprawie zatytułowanej "A.M jako PPP" zastanawiał się, kim był tak naprawdę Adam Mickiewicz? Przekonywał, że wieszcz w swoich pracach kierował się trendami charakterystycznymi dla epoki postmodernizmu.
Każdy tekst syci się przecież innym tekstem, więc trudno mówić o ich oryginalności tym bardziej, że Mickiewicz czerpał wzorce z Puszkina czy Woltera.  Z tym pytaniem zostawił nas Balcerzan.

Drugą część "Pana Mickiewicza" rozpoczał Jacek Kleyff z Teatru Ósmego Dnia. Akustyczny koncert trwał ponad godzinę. Wokalista o pseudonimie artystycznym Aniela Musiał śpiewał o ekologii, życiu i śmierci. Gitarowe brzmienie, mimo ciągłego nastrajania instrumentu bardzo spodobało się wszystkim zgromadzonym w Baraku Kultury.

Wieczór zamknął występ Patyczaka z przyjaciółmi, którzy wystąpili jako Dziady i Świtezianki. Muzycy nie zapomnieli o swoich korzeniach, ponieważ można było usłyszeć mocne brzmienie i głośne krzyki do mikrofonu. Zabrakło jednak powagi nad tematyką spotkania, gdyż parodia nad wielką postacią, jaką był Adam Mickiewicz, obecna była w każdym utworze.

W czwartek kolejne spotkanie w ramach cyklu "PanMickiewicz" zatytułowane "Dyskretny urok prowincji", które tym razem odbędzie się w CK Zamek. O godz. 18 zostanie wyświetlony film "Niech gra muzyka", a po nim o godz. 20 koncert MetaMuzyka. Wstęp na film jest bezpłatny, wejściówki na koncert kosztują 20 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto