Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieć styl na swoje mieszkanie

Katarzyna Wozińska
Osiedle Quadro House we włoskim stylu na Grunwaldzie
Osiedle Quadro House we włoskim stylu na Grunwaldzie FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Rozsądna cena i dobra lokalizacja przestają należeć do głównych wyznaczników, którymi kierują się Polacy przy wyborze mieszkania. Decydując się na kupno własnego "M", coraz częściej szukamy ofert zgodnych z naszym stylem życia.

- Deweloperzy inwestują coraz większe pieniądze w rozwiązania architektoniczne, które mają przyciągnąć klientów estetyką. Innym ważnym czynnikiem jest zabudowa sprzyjająca integracji mieszkańców: alejki, place zabaw, wydzielone miejsca do spotkań i relaksu - wyjaśnia Magdalena Górzna-Jaromin z firmy deweloperskiej PBG Erigo.

Zobacz też: Najpopularniejsze mieszkania w centrum miast

Zagraniczny design

Jednym z najnowszych trendów w budownictwie mieszkaniowym jest tworzenie całych osiedli w zagranicznym stylu. Najwięcej tego typu mieszkań powstaje w stolicy i jej okolicach np.: osiedle Scandinavian w Wilanowie, zaprojektowane w stylu skandynawskim, włoskie osiedle Santorini na Pradze Południe czy francuska zabudowa Le Village w podwarszawskim Józefosławiu.

Nie są to jednak wierne kopie zagranicznego oryginału - zawierają jedynie pewne rozwiązania architektoniczne oraz technologie, które są charakterystyczne dla danego klimatu. Wynika to z obowiązku dostosowania się deweloperów do polskich warunków.

- Pojęcie niestandardowości musi być poparte zawsze analizą tych oczekiwań i przesłanek. Jeżeli jest wszystko przemyślane i ze sobą spójne, to budynek - zespół mieszkaniowy - jest zharmonizowany, spójny wewnętrznie. Jest prawdziwy. To sztuka. Niestandardowość polegająca na udziwnianiu, nieliczeniu się z otoczeniem i człowiekiem nie spotka się z aprobatą rynku - komentuje Mariusz Wrzeszcz, architekt, który zaprojektował między innymi osiedle Quadro House we włoskim stylu na Grunwaldzie.

Zabudowa Quadro House odzwierciedla cechy charakterystyczne dla tego kraju: spontaniczność, otwartość na ludzi i życzliwość. Liczne tarasy, pomosty oraz wiszące ogrody pozwolą mieszkańcom poczuć się jak na wakacjach w słonecznej Italii.

Każdy metr musi mieć swoje zastosowanie

Dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe za główny priorytet wyznaczyło sobie stworzenie mieszkańcom odrębnego miejsca, w którym mogliby wspólnie z sąsiadami spędzać czas. Wynika to z potrzeb osób zainteresowanych kupnem mieszkania, które chcą mieć do dyspozycji place zabaw dla dzieci, alejki spacerowe oraz specjalnie wyznaczoną przestrzeń, sprzyjającą integracji mieszkańców.

Aby osiedle zainteresowało klientów, musi spełniać funkcje małego miasta, co oznacza, że zagospodarowanie przestrzenne powinno łączyć w sobie budynki mieszkalne i usługowe. Gabinety dentystyczne, siłownie, salony kosmetyczne, sklepy idealnie wkomponowują się w zapotrzebowanie mieszkańców od lat. Dodatkowymi atutami są pobliskie miejsca do aktywnego wypoczynku. Dużym ułatwieniem, które często wpływa na decyzję kupna mieszkania jest nieduża odległość od przedszkola, szkoły, przychodni czy ośrodka kultury.

Więcej zielonego budownictwa

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieznane dotychczas proekologiczne technologie w budownictwie. Klienci zaczynają doceniać energooszczędne rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno były traktowane jako zbędny wydatek.

Deweloperzy inwestują w coraz większe kompleksy mieszkaniowe, które oparte są na nowoczesnych rozwiązaniach proekologicznych. Budowanie w Polsce nieruchomości od podstaw w sposób przyjazny dla środowiska wciąż należy do rzadkości. Przeważnie wykorzystywane są tylko niektóre rozwiązania ekologiczne, które pozwalają na ochronę środowiska naturalnego, takie jak: kolektory słoneczne, wymienniki ciepła centralnego ogrzewania czy zamienne wobec tradycyjnych materiały budowlane.

Ekologiczne osiedla odbiegają również wyglądem od pozostałych budynków mieszkalnych w mieście. Ze względu na bliskość terenów zielonych muszą być tak zaprojektowane, aby wkomponowały się w otoczenie. Na zakup mieszkania przyjaznego środowisku decydują się nie tylko osoby, którym zależy na ekologicznym stylu życia. Często zamieszkują je ludzie, którzy poszukiwali spokojnego azylu w dużym mieście.

Na przykład firma PBG Erigo, która jest inwestorem osiedla Ecoria w Poznaniu, zajmuje się edukacją swoich przyszłych mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i ekologicznego stylu życia. - Budując przyjazne środowisku osiedle, czuliśmy się w obowiązku zadbać nie tylko o zapewnienie mieszkańcom proekologicznych rozwiązań technologicznych, lecz również pokazać im jak sami, bez wielkich wyrzeczeń, mogą się przyczynić do zahamowania degradacji środowiska naturalnego - wyjaśnia Magdalena Górzna-Jaromin.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto