Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miej haka na raka... prostaty

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
To już trzecia tego typu akcja edukacyjna prowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Komunikacyjnych w Poznaniu. Tym razem wykłady poświęcone były rakowi prostaty.

Wcześniejsze prelekcje w ramach akcji "Mam haka na raka" skierowane były przede wszystkim do kobiet, gdyż poruszały tematy związane z rakiem szyjki macicy oraz rakiem piersi. Tym razem wykład skierowany był jednak wyłącznie do przedstawicieli płci brzydkiej.

- Akcje, które prowadzimy mają za zadanie informowanie ludzi o profilaktyce przeciw rakowi i o konsekwencjach zaniedbania leczeń - mówi Adam Kujawa, jeden z organizatorów akcji. - Być może publiczność w naszej szkole jest jeszcze zbyt młoda i nie do końca dotyczy jej ten problem, dlatego też postanowiliśmy zorganizować serię prelekcji w poznańskich kościołach.

Wykład dla młodzieży poprowadził specjalista z Wielkopolskiego Centrum Onkolologii w Poznaniu - doktor nauk medycznych Adam Chicheł.

- Mimo, że choroba ta dotyczy głównie osób to starszych to, tak jak przy każdym nowotworze, najważniejsza jest profilaktyka - mówilekarz. - Szczególnie jest to ważny temat, gdyż zachorowalność na raka prostaty plasuje się na drugim miejscu tuż po raku płuc.

W Polsce na nowotwór gruczołu krokowego choruje co szósty mężczyzna i niestety wskaźnik zachorowalności wzrasta o 2,5 proc rocznie. Na szczęście z roku na rok wzrasta również liczba rozpoznań nowotworu, który jest całkowicie wyleczalny.

Jakie w takim razie są objawy, po których powinniśmy skierować się do urologa?
- Częstomocz, szczególnie ten nocny, przerywane lub utrudnione oddawanie moczu, któremu towarzyszy zazwyczaj pieczenie oraz trudności z potencją są to objawy, z którymi musimy udać się już do specjalisty - wyjaśnia Adam Chicheł. - Należy jednak zaznaczyć, że wczesny rak jest najczęściej bezobjawowy.

Wyżej wymienione objawy mogą dotyczyć również innych schorzeń układu moczowego u mężczyzn, dlatego lekarze często prowadzą specjalne ankiety, po których decydują, czy skierować pacjenta na dalsze badania. Tutaj niestety pojawia się problem, gdyż badania te są dość nieprzyjemne.

Chodzi mianowicie o badanie prostaty poprzez wprowadzenie palca do odbytu pacjenta, bądź wszelkiego rodzaju urządzeń sondujących. To właśnie ta część wykładu przeraziła młodzież zgromadzoną na wykładzie.

- Ogólnie przeraziłem się tymi wszystkimi zdjęciami i opowieściami doktora, które dotyczyły właśnie tych badań - mówi Marek Michalski z klasy 1LC. - Póki co, uważam jednak, że ten problem mnie nie dotyczy i nie mam zamiaru wybrać się na tego typu badania.

Jak w takim razie zapobiegać tej chorobie? Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, dobrze się odżywiać i unikać tłustych potraw oraz, oczywiście, raz na jakiś czas badać się.


Barak Kultury - Metamorfozy: Gra pozorów 10 marca, Maska 17 marca, Sztuka ciała 24 marca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto