Policja zatrzymała pracowników BioInfoBanku, który prowadzi eksperymenty związane z legalnym paleniem marihuany?

(© materiały mm )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Policja zatrzymała pracowników poznańskiej firmy - BioInfoBank, która miała prowadzić eksperyment związany z paleniem marihuany na 10 tys. ochotników.

BioInfoBank to poznańska firma naukowo-badawcza, która planowała przeprowadzić w Polsce niespotykany do tej pory eksperyment. Planowała zrekrutować co najmniej 10 tys. ochotników, którzy przez 10 lat mieliby palić marihuanę. Wszystko - zdaniem firmy - dla dobra nauki, bo chodzi o zbadanie długotrwałego wpływu palenia "trawki" na organizm człowieka.

Czytaj więcej o eksperymencie: Szukają 10 tysięcy ochotników do palenia marihuany

Przedstawiciele BioInfoBanku utrzymują, że mogą to zrobić legalnie. A to dlatego, gdyż zażywać ten miękki narkotyk można ich zdaniem w warunkach eksperymentu naukowego.

Okazuje się, że policja jest innego zdania. Jak poinformowała organizacja Wolne Konopie, od lat walcząca o zalegalizowanie stosowania tego narkotyku i pomagająca w organizacji eksperymentu, kilka dni temu gdańscy śledczy zatrzymali dwóch pracowników BioInfoBanku.

- W Gdańsku zatrzymano naszego prawnika Jędrzeja Sadowskiego, a pod Pruszczem Gdańskim jednego z plantatorów, doglądającego naszą uprawę konopi. Obaj trafili na komisariat i byli przesłuchiwani przez prawie dobę - wyjaśnia Andrzej Dołecki, szef Wolnych Konopi. - Na początku policjanci poinformowali ich, że będą mieli postawione zarzuty prowadzenia nielegalnego eksperymentu i nielegalnej hodowli krzewów konopi, ale ostatecznie z tego zrezygnowali i jak gdyby nigdy nic ich wypuścili - dodaje.

Cała akcja miała zostać sfilmowana. W relacji Wolnych Konopi w trakcie rozmowy z pracownikami BioInfoBanku mundurowi mieli im wyjaśniać, że jeśli chodzi o eksperymentalne palenie marihuany to ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii można interpretować dwojako.

- Mamy zgodę na nasz eksperyment od Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, ale do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii są dwa załączniki. Według jednego można zażywać marihuanę do celów badawczych, a według drugiego nie. W tej chwili eksperyment jest wstrzymany, by wszystko wyjaśnić - tłumaczy Dołecki.

Oświadczenie policji w sprawie BioInfoBanku:

- 30 października policjanci weszli na teren działki w miejscowości Kierzkowo. Interwencja wynikała z zawiadomienia złożonego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego - informuje Błażej Bąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. - Z informacji zebranych przez GIF wynikało, że istnieje podejrzenie, iż zlokalizowana tam firma, wytwarza środki odurzające, pomimo, że dopiero stara się o wydanie stosownych zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności.

Jak informuje policja, na miejscu zabezpieczono susz roślinny, sadzonki oraz komputery i telefony. Przesłuchanych zostało dwóch mężczyzn.

- Na wskazany przez GIF adres policjanci pojechali wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz ekspertami Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku - informuje Bąkiewicz. - Na miejscu znaleźli susz roślinny, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest to marihuana. Ponadto wykonane tam wstępne badania próbek uprawianych roślin wykazały, że są to konopie inne niż włókniste, czyli takie, na które firma ta nie miała odpowiednich zezwoleń. Sadzonki, jak i już gotowy susz zostały zabezpieczone do szczegółowych badań laboratoryjnych. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci zabezpieczyli także sprzęt komputerowy i telefony pod kątem analizy danych w nich zawartych. Przesłuchanych zostało także dwóch mężczyzn, którzy doglądali uprawy. Przeciwko jednemu z nich, w innej sprawie, toczy się postępowanie w związku z zarzutami przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Let's do that legal (gość)

Mary Jane. Mary jest dobra na wysokie ciśnienie a to coraz większy problem wśród ludzi....

Poznaniak (gość)

Policja chyba powinna znać prawo, a nie aresztować ludzi bo tak im się wydaje!. Ciekawe kiedy zaczną zamykać rektorów Uniwersytetów Przyrodniczych w całej Polsce i innych uczelni uprawiających konopie w celach naukowych. Prawo mówi wyraźnie, że jest to legalne!
Nikt nie potrafi się tak skompromitować jak polska policja!

Vieewioor (gość)

Niech kombinują. Niech kombinują z obejściem przepisów, a sam się wtedy tam zgłoszę.

Viking (gość)

Bardzo madre obejscie przepisow. Sam sie zglosze na ochotnika. Uniwerytet przyrodniczy tez hoduje marichuane im wolno. Tez pomysle nad jakims naukowym badaniem, jedyne co mozemy w obecnej chwili.