Miesiąc Pamięci Narodowej Miesiąc Pamięci Narodowej

Miesiąc Pamięci Narodowej w 2012 roku (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbliża się Miesiąc Pamięci Narodowej. 2 kwietnia przed bramą Fortu VII odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary, które zostały zamordowane w czasie niemieckiej okupacji.

Miesiąc Pamięci Narodowej - gimnazjaliści upamiętnią ofiary z Fortu VII


2 kwietnia o godzinie 12 przed bramą Fortu VII zbiorą się uczniowie szkół ze sztandarami, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Poznania, by uczcić pamięć ofiar, które zginęły w Forcie VII. - Jak co roku staramy się wyróżnić jedno zdarzenie lub osobę tego okresu. W tegorocznych obchodach przedstawimy postać Leona Prauzińskiego – tłumaczy Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Leon Prauziński to poznański malarz i powstaniec, który w okresie Powstania Wielkopolskiego namalował obrazy przedstawiające tamte wydarzenia. Przez to był ścigany w roku 1939 przez gestapo, osadzony w Forcie VII, gdzie w styczniu 1940 roku został zamordowany. W procesie, jaki został mu wytoczony to właśnie obrazy z Powstania Wielkopolskiego, na których utrwalił bohaterskie czyny powstańców, były przyczyną wyroku.

Gimnazjaliści ze szkół nr 6 i 65 przygotowali z tej okazji inscenizację ilustrującą wydarzenia, które miały miejsce w Forcie VII. - Pragniemy przez naszą uroczystość uwrażliwić młodzież na tamten czas. Zachęcamy poznaniaków, by odwiedzili w tym dniu Fort VII – tłumaczy Zenon Wechmann, szef Wojewódzkiej Rady Kombatantów.
Postać Leona Prauzińskiego została wyróżniona ze względu na setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Miesiąc Pamięci Narodowej - ZOBACZ WIĘCEJ

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!