Młodzieżowa Rada Miasta Poznania już działa. Młodzi poznaniacy mają już swoich reprezentantów w Radzie Miasta. Pomysł narodził się z inicjatywy dwóch młodych ludzi. Radni pomysł poparli. Efekt? W piątek odbyła się Sesja Inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miasta.

Swoich reprezentantów do rady wystawiło 40 poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. W założeniu Młodzieżowa Rada Miasta ma być organem doradczym. Jej członkowie będą informować radnych o potrzebach młodych ludzi. Ich głos ma też być brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji, dotyczących miasta.

Jak tłumaczy Grzegorz Ganowicz – przewodniczący Rady Miasta Poznania (który podjął się przygotowania projektu), dla młodych członkostwo w radzie to przede wszystkim działanie edukacyjne. Pozwoli im lepiej poznać miasto, w którym żyją oraz wdrożyć się w zasady samorządności.

Zobacz też: Młodzieżowa Rada Miasta Poznania ma uczyć samorządności

Na sesji inauguracyjnej obecny był Ryszard Grobelny. Prezydent Miasta życzył młodym radnym wielu osobistych satysfakcji. Przypomniał też o czekających ich wyzwaniach.

– Wciąż będą pojawiać się kolejne zadania i projekty. Życzę Wam powodzenia w ich realizacji – mówił R. Grobelny.
Z kolei radny Szymon Szynkowski vel Sęk tłumaczył, czego radni oczekują od młodych działaczy.

– Chcemy abyście aktywnie zabierali głos w sprawach miasta. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć głos młodzieży. Pamiętajcie, że to jak długo będzie działać Młodzieżowa Rada Miasta, zależy od was i waszych młodszych kolegów – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Podczas swojej pierwszej sesji młodzi samorządowcy złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrali też przewodniczącego i wiceprzewodniczących Młodzieżowej Rady Miasta. Głową i szyją nowego ciała zostali jego pomysłodawcy. Rolę przewodniczącego pełnić będzie Adam Janczewski, uczeń IV LO, a wiceprzewodniczącego Andrzej Urbanowicz, który uczy się w Zespole Szkół Komunikacji.

– Mam pewne pomysły. Chce jednak, abyśmy wszelkie decyzje podejmowali wspólnie – mówił do swoich kolegów z rady jej przewodniczący.

Zobacz też: Młodzieżowa Rada Miasta - młodzi poznaniacy będą mieli głos

Młodzi poznaniacy rządzą
Dotąd interesy młodych poznaniaków reprezentowała Studencka Rada Miasta. W stolicy Wielkopolski działa też Młodzieżowa Rada Konsultacyjna przy Prezydencie Poznania.

Swoich reprezentantów nie mieli jednak wcześniej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W Radzie Studenckiej w założeniu zasiadają studenci. Członkowie Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej też nie są już nastolatkami. Poza tym, aby należeć do tej organizacji trzeba być członkiem stowarzyszenia lub młodzieżówki partyjnej. Osoba, niezrzeszona w żadnej grupie nie może zasiadać w radzie konsultacyjnej. Nie oznacza to jednak, że najmłodsi poznaniacy nigdy nie mieli głosu. Ponad 20 lat temu w naszym mieście działała już Młodzieżowa Rada Miasta. Zaczynało w niej wielu dzisiejszych członków Rady Miasta Poznania.

Skomentuj:

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania już działa! [ZDJĘCIA]Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Kryminalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!