Historia Wieczorem 28 grudnia w hotelu „Victoria” w Śremie odbyła się narada działaczy polskich, na której wysłannicy opowiedzieli o wydarzeniach poznańskich – czytamy w najnowszych Dziejach Śremu, ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Historia Wieczorem 28 grudnia w hotelu „Victoria” w Śremie odbyła się narada działaczy polskich, na której wysłannicy opowiedzieli o wydarzeniach poznańskich – czytamy w najnowszych Dziejach Śremu, opis tego, jak iskra zapalna Powstania Wielkopolskiego dotarła do miasta. Zaczęło się w hotelu „Zwycięstwo”, co było podwójnie symboliczne. W Poznaniu wybuch powstania również wiązał się z hotelem - „Bazar”. Stąd dywagacje na temat symboliki tego miejsca. Jednak w historii Śremu „Victoria” ma swoje zasłużone miejsce. W nim bowiem odbywały się wcześniej patriotyczne wiece mieszkańców próbujących dać odpór Prusakom, starającym się narzucić swoje prawa. Opis jednego z nich znaleźliśmy w warszawskim Tygodniku Ilustrowanym z początku ubiegłego wieku. Włodzimierz Prawdzic, tak opisywał w nim wydarzenia wczesnej jesieni 1906 roku: „Na przeszłą niedziele zapowiedziany był wiec w Śremie (...) Udałem się tam i już na ulicy przed hotelem Victoria, gdzie miał się odbyć wiec, zastałem więc tłumy ludu z całej parafii”.

WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU TYGODNIKA ŚREMSKIEGO

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!