Na to, żeby Poznań został gospodarzem II Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku z nadzieją patrzy nie tylko miasto, ale także władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie na Morasku mogłaby stanąć wioska olimpijska, która w przyszłości służyłaby jako akademiki dla studentów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

– Gdyby Poznaniowi przyznano organizację igrzysk, to byłaby to dla nas wspaniała informacja – mówi profesor Jacek Guliński, prorektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Kampus działa prężnie na Morasku, ale gdyby powstały w tym miejscu jeszcze akademiki dla studentów, to wtedy to miejsce by się znacznie ożywiło.

Jeszcze niedawno miasto rozważało budowę wioski olimpijskiej na Strzeszynie. Oprócz Moraska była to jedna z wstępnych propozycji. Strzeszyn był już wcześniej proponowany, podczas starań Poznania o organizację igrzysk w 2010 roku.

Jednak teraz oficjalną propozycją przedstawioną przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie jest Morasko.
– W wiosce znajdzie się zakwaterowanie dla około 5 tysięcy osób – wyjaśnia Łukasz Miadziołko z Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta Poznania. – Będą tam również miejsca do spotkań integracyjnych uczestników oraz rozmów szefów narodowych federacji olimpijskich, a także stołówka, poradnia lekarska i dwa centra – informacyjne oraz modlitewne przeznaczone dla różnych wyznań.

Dla MKOl wioska olimpijska to jeden z ważniejszych punktów sprawdzanych przez ekspertów oceniających kandydatury miast. W pokojach dla zawodników oprócz podstawowych mebli znajdą się także lodówka, dostęp do internetu czy urządzenia do kontroli temperatury. Po zakończeniu młodzieżowych igrzysk kwatery mogłyby służyć jako akademiki dla studentów. – Dla studentów znalazłoby się wtedy ponad 2, 5 tysiąca miejsc – wyjaśnia Łukasz Miadziołko. – A to dlatego, że dla uczestników igrzysk będzie dostawionych w pokojach więcej łóżek.
Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Inter point (gość)

Dobrze by było gdyby ta wioska olimpijska powstala na Morasku wtedy mozna by przedlużyć trasę tramwajową w te rejony.