Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Uwaga pasażerowie. Autobusy mają nowe numery. Zmienią się także trasy

Grzegorz Okoński
MPK Poznań: Duże zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy mają nowe numery [ZOBACZ]
MPK Poznań: Duże zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy mają nowe numery [ZOBACZ] Czytelnik
MPK Poznań wprowadza duże zmiany. Numery zmieniły już wszystkie linie autobusów, a to nie koniec.

Od najbliższego piątku, tramwaje linii 16 będą w każdy piątek jeździć do 10 minut, od godz. 18.30 do końca dnia. Także co 10 minut, w soboty między godz. 11.00 a 20.00 będą jeździć tramwaje linii 6, 12 i 17, a tramwaje linii 16 - od godz. 11.00 do końca dnia. Wiadomo też, że w te niedziele, które poprzedzają dni nauki na poznańskich uczelniach, tramwaje linii 6 i 12 będą kursować po południu co dziesięć minut.

Zmienią się nieco rozkłady jazdy linii autobusowych – według nowych numeracji 154, 155, 166, 192 i 232 – zmiany pojawią się już od środy, 2 stycznia.

Początek roku kończy prace torowe na rondzie Kaponiera, dlatego od środy, 2 stycznia nie będzie już obowiązywać zakaz poruszania się pojazdów kołowych po torowisku, na odcinku od wjazdu na Most Uniwersytecki, aż do skrzyżowania ulic Zwierzyniecka/Zeylanda. Zakaz również zostanie zlikwidowany w stosunku do wjazdu na przystanek Bałtyk, i wobec skrętu w prawo z ul. Roosevelta w ul. Zwierzyniecką (w środku torowiska). Objazdy autobusów nocnych linii 240, 242 i 251 obowiązują do nocy z 1 na 2 stycznia.

Na stałe trasy, od swoich pierwszych kursów wracają od 2 stycznia autobusy linii 48 (na Ławicę), 59 (Poznań Główny – Ławica), 63 (Górczyn - Garbary), 69 (os. Kopernika – os. Łokietka) i 77 (Junikowo – Kaponiera).

Od 2 stycznia inaczej pojedzie też tramwaj linii 17, co spowodowane jest pracami na Żegrzu i Chartowie. Siedemnastka ma wyznaczoną następującą trasę: Ogrody – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – plac Ratajskiego – plac Wielkopolski – Estkowskiego – Wyszyńskiego – rondo Śródka – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – Szwedzka – Franowo.

Pasażerowie nie będą mogli korzystać z przystanków tramwajowych Żegrze I, Żegrze II, Żegrze III i Os. Czecha, natomiast wzdłuż ulic Żegrze i Chartowo pojadą autobusami linii T1 (w godzinach szczytu – co 6 minut, a w niedzielę i święta co 10-15 minut). Autobusy te jadą na linii Rondo Starołęka (przystanek tymczasowy zlokalizowany za przystankami tramwajowymi w kierunku ronda Żegrze) – Hetmańska – Żegrze (przystanki na żądanie zlokalizowane na wschodniej jezdni ulicy Żegrze przy wjeździe na stację benzynową, i po północnej stronie skrzyżowania z ulicami Inflancką i Kurlandzką) – Chartowo – Osiedle Lecha (tymczasowy przystanek na ul. Chartowo za ul. Piaśnicką w kierunku ul. Żegrze). Na rondzie Żegrze autobusy będą jeździć południową i wschodnią jezdnią ronda. Zmianie ulegnie zatem lokalizacja przystanków Rondo Żegrze (na żądanie) – z zachodniej części ronda zostaną przeniesione na jezdnię wschodnią w okolice wjazdu na stację benzynową.

W dalszym ciągu trasami objazdowymi kursują tramwaje linii 1 (Junikowo - Franowo), 5 (Górczyn – Stomil) i 201 (os. Sobieskiego – Starołęka) oraz uruchomionej tymczasowo linii 202 (rondo Kaponiera - Starołęka), a także autobusy linii 237 (Franowo – Koziegłowy Os. Leśne, Kicin pętla) i 238 (rondo Kaponiera – Szwajcarska szpital).

Od nocy ze środy na czwartek (2/3 stycznia) linie tramwajowe nocne 201 i 202 oraz autobusowa nocna 237 wracają na swoje dawne trasy sprzed remontu. Dzieje się tak z powodu zakończenia prac torowych na ul. Zamenhofa i Starołęckiej. Nadal nie jeździ linia 231.

Inną ważną zmianą jest nadanie od 1 stycznia innego statusu niektórym przystankom: przystankami na żądanie będą więc: Umultowska na ul. Lechickiej, na ul. Połabskiej i oba na ul. Umultowskiej, Wojska Polskiego na ul. Wojska Polskiego przed wiaduktem w kierunku Uniwersytetu Przyrodniczego, Obodrzycka/Orbit, - Tołstoja, Leśnowolska, Brneńska, Przelot, - Maków Polnych, Kartuska, Pokrzywno, Burysława, Brzechwy, Radomska, Kotowo, Dęblińska, Szklarniowa, Wołowska, Św. Antoniego na ul. Starołęckiej, Gerberowa, Św. Antoniego Kościół, Plonowa, Wróblewskiego. Natomiast wszystkie przystanki dotąd noszące nazwę Inea Stadion będą nazywać się Stadion Miejski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto