Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe: Krokodyl w muzeum! Skarby starożytności w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Mumia głowy krokodyla - Egipt, Okres Późny,  VIII-IV w. p.n.e.
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mumia głowy krokodyla - Egipt, Okres Późny, VIII-IV w. p.n.e. Paweł Miecznik
Czy wiedzieliście, że Muzeum Narodowe w Poznaniu ma w swoich zbiorach mumię głowy krokodyla sprzed ponad 2,5 tysiąca lat? W Poznaniu są prawdziwe skarby starożytnych cywilizacji!

Poznańskie Muzeum Narodowe potrafi zaskoczyć! Nawet kilkukrotnie zwiedzając Galerię Malarstwa i Rzeźby przy al. Marcinkowskiego można przeoczyć Galerię Sztuki Starożytnej, która kryje się w przyziemiu starej części Muzeum.

Nieduże, dość ciemne pomieszczenie od listopada 2011 roku jest schronieniem zabytków starożytnych cywilizacji, które prezentowane są w wąskich, oświetlonych szczelinach. W jego centralnej części oglądać można wyjątkową galerię portretu rzymskiego, pochodzącą z I i II wieku. Portret cesarzowej Plotyny z II w. n. e. jest zachowany w całości. Oryginalna głowa razem z popiersiem to rzadkość! Galerię uzupełnia poczet cesarzy rzymskich na monetach.

Centralny akcent greckiej części ekspozycji stanowi kolekcja greckiego malarstwa wazowego. - Więcej waz greckich znajduje się w zamku w Gołuchowie. Kolekcjonował je Jan Działyński, właściciel zamku - tłumaczy Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy muzeum. Trzecią część galerii stanowi sztuka Bliskiego Wschodu, w której prezentowane są zabytki z Palestyny, Syrii, Kartaginy oraz w osobnym pomieszczeniu - Egiptu.

Obiekty pochodzące z krainy nad Nilem związane są przede wszystkim ze sferą wierzeń tego kraju. W zbiorach znajdują się mumie sokoła i głowy krokodyla, które mają ponad 2,5 tysiąca lat! Zobaczyć można także oryginalny sarkofag Iret-Hor-iru, z VIII-IV w. p.n.e. oraz fragment kartonażu ludzkiej mumii z VII-VI w. p.n.e. Wyjątkowe są także dwie maski: kobieca i męska, z III wieku n. e. To prawdziwe unikaty - jest ich na świecie zaledwie 29.

Skomplikowane dzieje poznańskiej kolekcji

Skąd obiekty ze starożytnych cywilizacji wzięły się w Poznaniu? Zbiór zapoczątkowała kolekcja niemieckiego Muzeum Cesarza Fryderyka. Później zdeponowane zostały tu także przedmioty z Muzeum im. Mielżyńskich, wśród nich kolekcja z Pompejów i Herkulanum. Galeria Sztuki Starożytnej nawiązuje też do jednej z najcenniejszych prywatnych kolekcji zabytków starożytnych w Europie Środkowej, zebranej w XIX wieku staraniem Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej i jej męża, Jana Działyńskiego.

- Jan Działyński był wielkim kolekcjonerem. Jeździł po krajach starożytnych cywilizacji europejskich i skupował zabytki - mówi rzecznik prasowa muzeum. - Kolekcja zbudowana jest więc na zrębie dużych kolekcji arystokratycznych i spuścizny poniemieckiej. To bardzo ciekawy zbiór - bardzo dobry start do zdobywania wiedzy o sztuce starożytnej.

I nie tylko starożytnej, bo muzeum pełne jest wyjątkowych dzieł sztuki polskiej i światowej.

- Nasze muzeum nie pretenduje przecież do rangi Luwru, ale ma wyśmienitą kolekcje, która zaskakuje jakością gości z zagranicy - przekonuje Sobocińska.

Wstęp do Muzeum dla uczących się dzieci i młodzieży (do 26. roku życia) przez cały tydzień kosztuje tylko złotówkę, a w sobotę jest bezpłatny dla wszystkich. Warto więc odwiedzić Muzeum Narodowe częściej niż raz na kilka lat!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto