Niedziela, 30 sierpnia, to okazja do zapoznania się z tradycją zbiorów plonów i poznania dawnych technik stosowanych w rolnictwie. W godzinach od 11.do 18. w Muzeum Narodowym w Szreniawie będzie odbywać się cykliczna impreza pod nazwą "Przeszłość przyszłości. Żniwa i dożynki".

Widzowie będą mogli prześledzić historię rozwoju maszyn wykorzystywanych w polu na przestrzeni kilku stuleci i przyjrzeć się sposobom żęcia oraz zbioru plonów. Zaprezentowane zostaną bogate w formie i treści zwyczaje nawiązujące do święta plonów w majątkach ziemskich i bogatszych gospodarstwach chłopskich.
W programie między innymi pokazy ręcznego i mechanicznego zbioru zbóż, inscenizacja posiłku żniwiarzy, wystawa dawnych miar i wag stosowanych w rolnictwie, a także obróbka zboża oraz przerób ziarna na mąkę i kaszę.

Zostaną też zaprezentowane archiwalne filmy i zdjęcia z okresu żniw i dożynek. Smakosze będą mogli przyjrzeć się procesom wędzenia wędlin i wypieku chleba w piecach chlebowych, a najmłodsi wezmą udział w tematycznych konkursach. Dorośli zaproszeni zostaną do zabaw w stogu siana i na tory wyścigowy, który pokonają na minitraktorach.

Zobacz też: Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku 2015


Jak przystało na święto żniw i plonów, nie może obejść się bez muzyki. Program artystyczny wypełnią: zespół "Wiwaty", "Kwartet Jorgi" i Bluesband z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Na teren imprezy można dojechać drogą krajową nr 5 Poznań (na Wrocław), pociągiem relacji Poznań-Wolsztyn (wysiadka na stacji Szreniawa), a także autobusem 703 z pętli Górczyńskiej lub autokarem z dworca Poznań Główny i przystanku przy ul. Krauthofera.

Polecamy też: Polcon 2015: Politechnika Poznańska pełna barwnych postaci [ZDJĘCIA]Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Rozmaitości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!