Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Chrobrego bloki zdobi pikselowa elewacja. Kolejne też czeka renowacja [zdjęcia]

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Budynek na os. Chrobrego 27 wygląda inaczej niż wszystkie, a w ...
Budynek na os. Chrobrego 27 wygląda inaczej niż wszystkie, a w ... JB
W tym roku odmalowano budynek na os. Bolesława Chrobrego 27. Niektórzy mieszkańcy mijają go z niedowierzaniem. W przyszłym roku mają być odnowione w ten sam sposób dwa budynki na tym osiedlu: 26 i 25.

Na balkonach budynków znajduje się motyw mozaiki ukazany przez grę biało-czerwonych kwadratów. Jest on wspomnieniem po tym, co zniknęło za styropianem. W tworzenie graficznego układu mozaiki na frontach balkonów zaangażowano też mieszkańców.

- Pomysł architektury nawiązuje do elewacji płyty budynku, która układa się w mozaikę, mianowicie jako okładzinę wykorzystano w niej kiedyś niewielkie płytki ceramiczne. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem remontu pierwszego z budynków spotkaliśmy się z lokatorami, którzy – za pomocą kostki do gry – sami "wyrzucili" wzór mozaiki, który znajdzie się na balkonach ich bloków.

Zobacz zdjęcia

 

Inspirowaliśmy się malarstwem Ryszarda Winiarskiego. Zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola i rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta – czarną, a jeśli nieparzysta – pozostawiał pole puste - opowiada Marcin Kościuch, właściciel poznańskiej pracowni architektonicznej Ultra Architects, która zaprojektowała odnowienie budynku. Czcionkę na blokach zaprojektował poznański grafik David Navarro.

Na os. Chrobrego we współczesny sposób będą odnowione dwa budynki

W ten sposób odnowione mają być jeszcze dwa budynki na os. Chrobrego. - W przyszłym roku zajmiemy się następnymi dwoma budynkami: 26 i 25. Remont budynków przebiega bowiem zgodnie z datą oddania ich do użytku w latach 80. Najpierw oddano jeden, potem drugi, a po czasie w końcu trzeci - tłumaczy Kościuch i dodaje.

- Losowanie odbędzie się też dla pozostałych dwóch budynków, które będą różnić się kolorystyką. Jeden blok ma mieć niebieski kolor grafiki, a drugi zielony. Przypomnę, że mieszkańcy losują dwa układy mozaiki dla dwóch frontów balkonów. Jeden z nich będzie powtórzony na wszystkich balkonach na jednej ścianie budynku, a drugi na kolejnej. Ostatnim razem chodziliśmy od mieszkania do mieszkania 4 godziny, a drzwi otworzyło nam 40-45 proc. mieszkańców.

O odnowieniu budynku mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej: - Ludziom nie podobało się osiedle Chrobego. Jeden z miejskich działaczy zainspirował nas, żebyśmy to zmienili. Wpływ na wygląd budynku miała też cała dyskusja o pastelozie, która się wtedy toczyła. Przeczyta pani ksiażkę Filipa Springera, w której opisuje dochodzenie do pomysłu odnowienia budynku 27. Krytykujemy pastelozę i chcemy się od niej oderwać.

W odnowienie budynków na os. Chrobrego Marcina Kościucha wciągnął Piotr Bober z PSM, który przejeżdżając dostrzegł odnowiony przez zespół architekta budynek stojący przy pl. Waryńskiego. O budynkach znajdujących się na os. B. Chrobrego mówi Piotr Bober:

- Budynki na os. Bolesława Chrobrego są nieciekawe. Poprzez poprawienie balkonu, uszanowanie bryły budynku i nałożenie na nią oszczędnego koloru można otrzymać ciekawy efekt i on jest widoczny przy budynku 27. Kilka osób pytało mnie, skąd wziął się tu "inny" budynek, który wyróżnia się na tle tego, co wokół. Jest on przykładem na to, jak nieciekawą architekturę budynku można ożywić, uwspółcześnić, a wejście do niego uczynić ludzkim.

Architektura na Piątkowie

Piotr Bober opowiada o architekturze Piątkowa. - Walorem terenów Piątkowa jest urbanistyka, a więc zabudowa przestrzeni, która powinna być zachowana. Co innego jednak architektura, która na Piątkowie jest nieciekawa. Można z niej uczynić architekturę współczesną, nie oblewając budynków farbami jajecznicy i nie używając wszelkiej gamy kolorystycznej. Dalatego uważam, że zajmować się tym powinien ktoś, kto ma wyczucie estetyki. Odnawianie architektury, które jest gwałtem na niej, wspierane jest w dalszym ciągu, ale wyłom został uczyniony w postaci budynku 27 - mówi P. Bober.

Chcieli w ten sposób odnowić całe osiedle

Aktywista z PSM podkreśla też, że próba uczynienia budynków ciekawymi w odbiorze na całym osiedlu B. Chrobrego nie powiodła się jak do tej pory. - Moją wypowiedż na ten temat można znaleźć w książce Filipa Springera. Jak SARP otrzymał propozycję organizacji konkursu na odnowienie bloków na całym osiedlu B. Chrobrego, myślałem, że przyjmie rolę organizatora i że chce znaleźć inne spojrzenie na problem. Tymczasem chcieli takie pieniądze za organizację konkursu, których spółdzielnia nie miała i konkurs się nie odbył. W następstwie tego, odnowiono tylko budynek 27, a docelowo mają zostać odnowione jeszcze dwa - kończy P. Bober.

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcia budynków 25,26 i 27 na os. B. Chrobrego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto