Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na poznańskim Łazarzu stanie pomnik rowerzysty Kazimierza Nowaka

gj
Na poznańskim Łazarzu zostanie odsłonięty pomnik Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy przejechał rowerem Afrykę. Nie będzie to zwykła instalacja, bo przechodnie będą mogli na nim pojeździć.
Na poznańskim Łazarzu zostanie odsłonięty pomnik Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy przejechał rowerem Afrykę. Nie będzie to zwykła instalacja, bo przechodnie będą mogli na nim pojeździć. Pixabay
Nie będzie to zwykła instalacja, bo przechodnie będą mogli na nim pojeździć. Na poznańskim Łazarzu zostanie odsłonięty pomnik Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy przejechał rowerem Afrykę.

Otwarty Pomnik Kazimierza Nowak stanie w najbliższą sobotę, 6 października, stanie przy ul. Małeckiego w Poznaniu. Co więcej, pomnik będzie pełnił także funkcję siłowni zewnętrznej i ma upamiętniać podróżnika, który jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę.

W ramach koncepcji opracowanej przez rzeźbiarza Łukasza Trusewicza, powstał interaktywny artystyczny obiekt. Monument będzie miał kształt roweru i każdy będzie mógł się na nim przejechać. Plan jest ambitny - aby wykręcić nim 40 000 km - czyli tyle, ile przejechał nim sam Nowak.

Miejsce ustawienia złotego roweru nie jest przypadkowe. Otwarta Strefa Kultury Łazarz chce w ten sposób upamiętnić 120 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci mieszkającego na Łazarzu podróżnika, który w latach 30. XX wieku dokonał nadludzkiego wyczynu.

- W listopadzie 1936 roku Kazimierz Nowak zakończył przeszło 40 tys. kilometrową wyprawę przez Afrykę. Pozostawił on po sobie świadectwo szacunku dla innych kultur i uchwycił coś co łączy nas wszystkich niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy - przekonują autorzy projektu z inicjatywy Włącz Łazarz.

Co więcej rower stanie tuż przy zabytkowej latarni, a jadąc na nim będzie można zarówno rozświetlić latarnię jak i naładować telefon.

- Legendarne bogactwo nowych światów, było dla europejczyków zachętą do eksplorowania Afryki. Większość dobytku afrykańskich cywilizacji została zniszczona przez kolonizatorów widzących bogactwo w przedmiotach materialnych, a nie w kulturze. Kazimierz Nowak w swojej podróży jest prekursorem odkrywania prawdziwego bogactwa tych krajów leżącego w ich dziedzictwie, a jego podróż staje prawdziwym „złotem”. Dlatego nasz rowerowy pomnik jest złoty, gdyż w naszej „podróży” nie jest najważniejszy cel, a najbardziej istotna jest sama droga - idea dzięki której możemy współdziałać - mówią koordynatorzy projektu.

Odsłonięcie pomnika będzie połączone z wykładem na temat globtrotera. Kazimierz Nowak w ciągu 5 lat pokonał Afrykę, przemieszczając się z północy na południe rowerem, pieszo, konno i czółnem. Imieniem rowerzysty nazwano też niewielki skwer na Łazarzu, między ulicami Głogowską a Lodową. Kazimierz Nowak jest także patronem Gimnazjum nr 5 w Poznaniu na osiedlu Pod Lipami i Szkoły Podstawowej w Dąbrówce.

Czytaj także: Kazimierz Nowak, poznaniak z przypadku?

Skąd pomysł podróży maluchem przez Afrykę? "Cała ekipa była przygotowana, a maluch nie chciał się zepsuć".

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto