Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi czas wildeckich neonów. Warsztaty, wykłady i odsłonięcie nowej Wildy

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Czas od 28 października do 7 listopada poświęcony będzie neonon ...
Czas od 28 października do 7 listopada poświęcony będzie neonon ... JB
Czas od 28 października do 7 listopada poświęcony będzie neonom - ich historii i przyszłości - między innymi słynnej pracowni, którą kieruje Piotr Heinze. Zabłyśnie też na nowo Kino Wilda.

Kilka dni, poświęconych poznańskim neonon, zaczną warsztaty pt. „Szyldy, napisy, neony”, które odbędą się w pracowni Piotra Heinze mieszczącej się przy ul. Głogowskiej.

- Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z warsztatem pana Piotra Heinze który jako jeden z nielicznych w Polsce wykonuje neony techniką, jaka była używana dawniej, czyli wypełniania szklanych rurek gazem. Uczestnicy warsztatów będą tez mogli samodzielnie wykonać kilka elementów neonu - mówi Marta Milczarek ze SPOT.

Na warsztaty obowiązują mailowe zapisy pod adresem [email protected].

Wykład o wildeckich neonach w czasach PRL

„Wilda i neony w czasach PRL” to tytuł wykładu i dyskusji z dr Magdaleną Mrugalską-Banaszak z Muzeum Miasta Poznania, która od lat gromadzi zbiory oraz informacje dotyczące poznańskich neonów oraz z Marcinem Grześkowiakiem, który prowadzi blog "Moje neony" i Facebooka "Neony Poznania". Krótki wykład odbędzie się 28 października o gfodz. 18 w miejscu SPOT, przy ul. Dolna Wilda 87. Jest on wstępem do wystawy Wildeckie Neony, którą będzie można oglądać po prelekcji.

Wystawa Wildeckie Neony

W październiku w pracowni pana Piotra Heinze odtwarzany był neon Wilda, który ponownie rozświetli ulicę Wildy. Przed tym wydarzeniem trafi wpierw na wystawę projektów poznańskich neonów. -Przed odpaleniem neonu zaprezentujemy go w SPOT podczas wystawy, na której obok neonu znajdą się projekty zrealizowanych oraz niezrealizowanych wildeckich neonów - opisuje Marta Milczarek.

Dyskusja na temat działalności firmy Reklama Neony

Do pracowni neonów mieszcącej się przy ul. Głogowskiej pan Piotr trafił jako młody chłopak, a dziś jest jej kierownikiem. Z pracowni wyszedł niejeden poznański neon. Jakiś czas temu w rozmowie z nami pan Piotr Heinze zapytany o przyszłość firmy, odpowiedział, że działalność mogą uratować tylko konkretne zlecenia na tworzenie neonów, a tych - nie ma. O działalności pracowni znajdującej się przy ul. Głogowskiej będzie można posłuchać 29 października o godz. 18 w SPOT. Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz.

Odsłonięcie neonu Wilda

I czas na kulminacyjne wydarzenie. 7 listopada neon Wilda zostanie zamieszczony w miejscu, gdzie znajdował się oryginalnie, czyli na ul. Wierzbięcice przy dawnym Kinie Wilda. Neon będzie odpalony o godzinie 18. Jaki cel przyświeca odtworzeniu neonu?

-Rekonstrukcja części historycznego neonu „Kino Wilda Kino” jest bardziej pretekstem do działań angażujących mieszkańców Wildy, niż celem samym w sobie. Ma uczynić z Wildy miejsce atrakcyjniejsze dla jej mieszkańców i interesujące dla poznaniaków oraz turystów - mówi Marta Milczarek i opowiada dalej krótko o historii kina:

-Zamknięcie kina „Wilda” w 2006 roku zostało przez wielu uznane za symboliczny upadek kulturalny całej dzielnicy. Kino, wybudowane w 1962 roku, do momentu powstania „Multikina”, było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu - wyjaśnia M. Milczarek.

Neon zdobił kiedyś zadaszenie kina. Jego częściowe odtworzenie to gest, kóry ma zapraszać do rozmowy o kulturze i do spotkań:

- Chcielibyśmy, aby odtworzenie części neonowego napisu stało się symbolicznym gestem odradzającej się dzielnicy oraz pretekstem do spotkań mieszkańców Wildy, dyskusji na temat ikonosfery i historii dzielnicy oraz wspólnego działania w ramach warsztatów. Chcielibyśmy, aby zaangażowanie samych mieszkańców w projekt wzmocniło u nich poczucie odpowiedzialności i wyczuliło na miejsca wspólne - mówi Marta Milczarek.

Organizatorem projektu „NeoWilda” jest Fundacja SPOT. Realizowany jest on w ramach programu „Centrum warte Poznania" Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. Wydarzenia organizowane w ramach "NeoWildy" są bezpłatne.


Czytaj też: Muzeum Narodowe: chcemy, aby na ulicach miasta odtworzono neony


Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto