Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi mają zaburzenia wagi i wady postawy. Pływanie i lekka atletyka coraz bardziej popularne

Maciej Aksman
Archiwum naszemiasto.pl
Kutnowski sanepid w trosce o zdrowie uczniów przeprowadził w szkołach podstawowych i gimnazjach badania ankietowe aktywności fizycznej młodzieży.

- Badania są wynikiem informacji sygnalizowanych przez media o nieprawidłowościach w zakresie wad postawy, jak i spadku zainteresowania aktywnością fizyczną przy jednoczesnym wzroście liczby dzieci z nadwagą, a nawet otyłością - mówi Teresa Choroba z oddziału higieny dzieci i młodzieży Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kutnie.

- W ubiegłym roku szkolnym na 512 dzieci wydaliśmy 31 decyzji o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz podania rodziców - mówi Anita Lemańska, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 w Kutnie. - Teraz frekwencja na zajęciach wf jest zadowalająca, choć kiedyś bywały z tym problemy.

Jak wyjaśnia Anita Lemańska, najczęstszym powodem zwolnień z poszczególnych lekcji wychowania fizycznego jest choroba ucznia, brak stroju sportowego oraz niedyspozycje dziewcząt. Jak zauważają władze Gimnzjum nr 2, rzeczywiście istnieje tendencja do unikania wysiłku fizycznego wśród uczniów klas starszych.

- Staramy się temu przeciwdziałać - mówi Lemańska. - Lekcje są prowadzone w taki sposób, by zachęcać uczniów do ćwiczeń, bo nie każdy musi być sportowcem. Młodzież woli spędzać czas przed komputerem niż na boisku.

Wśród najczęściej wymienianych przez pracowników sanepidu przyczyn wad postawy uczniów, obok tendencji do unikania wysiłku fizycznego wraz z wiekiem oraz braku nawyków czynnego wypoczynku, są także bardzo ciężkie i niewłaściwie noszone plecaki.

- Elementy zajęć korekcyjnych w zakresie wad postawy uwzględniane są na zajęciach wychowania fizycznego w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach w ramach programów nauczania - mówi Jarosław Kotliński, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Kutno. - Co roku zwiększa się liczba zajęć w zakresie wychowania fizycznego. W tym roku szkolnym przeprowadzonych zostanie dodatkowo 540 godzin wychowania fizycznego w kutnowskich gimnazjach. To sporo - zauważa Kotliński.

Jego zdaniem, osobną kwestię stanowi stosunek uczniów i rodziców do zajęć gimnastycznych. - Obecnie nikt nie zgłaszał potrzeby organizacji dodatkowych zajęć korekcyjnych w gimnazjach - dodaje naczelnik.

Ciekawie prezentują się też preferencje uczniów przy wyborze uprawianej dyscypliny sportowej. Piłka nożna coraz częściej przegrywa z zajęciami ukierunkowanymi na budowanie wytrzymałości fizyczne, takimi jak pływanie, lekka atletyka czy sztuki walki.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto