Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastolatki zachęcają do czytania książek. Stworzyły projekt CHILDBOOK i działają

Redakcja opr.
Świat z każdym dniem zmienia się coraz bardziej i różni się od tego, który poznaliśmy, będąc dzieckiem. Dostrzegamy również wszechogarniający pośpiech, brak czasu na kontemplację natury i relaks, mówimy też o chorobach cywilizacyjnych.Czy zwróciliśmy uwagę na to, że świat elektroniczny powoli wypiera naszych papierowych kompanów z życia? - mówią poznańskie licealistki, które stworzyły projekt społeczny CHILDBOOK.

Naprzeciw temu problemowi wyszła grupa poznańskich licealistek. Weronika Bielecka z V LO i. Klaudyny Potockiej, Karolina Mickiewicz, pochodząca z Kościana Aleksandra Kurowska z II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz Weronika Świetlik z VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, stworzyły projekt społeczny CHILDBOOK.

Licealistki przyznają, że pomysł na projekt zrodził się, gdy zwróciły uwagę na zastraszające wyniki sondaży, dotyczących problemu czytelnictwa. Dziewczęta postanowiły zawalczyć o edukację najmłodszych. Swój projekt kierują do dzieci w wieku 6-9 lat. Ich celem są pobudzenie kreatywności i dowiedzenie tego, że treści zawarte w książkach wywierają olbrzymi wpływ na światopogląd małego człowieka.

Dziewczyny postanowiły tego dokonać poprzez warsztaty w szkołach podstawowych, szpitalach i domach dziecka. Zajęcia polegają na czytaniu wybranych książek, do których dziewczęta układają pytania i nakierowują dzieci na ważne problemy życia codziennego. Jednak oprócz tego, grupa CHILDBOOK postanowiła połączyć spotkania czytelnicze z warsztatami językowymi, kulturowymi lub artystycznymi. Warto dodać, że książki pozyskano od Fundacji "ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom", Wydawnictwa Zakamarki i od autora książek dla dzieci — Jakuba Skworza.

Dziewczęta już kilkukrotnie poprowadziły warsztaty m.in. w Teatrze Nowym, Centrum Inicjatyw Rodzinnych lub w Muzeum Etnograficznym czy Szkole Podstawowej nr 71 w Poznaniu.Dziewczęta przyznają, że z ich działalnością wiąże się wiele formalności. Z dumą jednak oznajmiają, iż udało im się uzyskać honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka.Ponadto, mogą pochwalić się uczestnictwem w programie "Wielkopolsla Warta Poznania" w TVP3 Poznań - telewizji, która jest patronem medialnym projektu. Kolejnym patronem jest Radio Poznań.

Działalność poznańskich licealistek na tym się nie kończy. Deklarują, że w planach mają jeszcze wydanie książki i napisanie piosenki z własnym tekstem i muzyką.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto