Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Negocjacje z Unią zakończone - WRPO 2014-2020 już znany

Monika Kaczyńska
W ramach działań zmierzających do poprawy stanu środowiska będzie można finansować nowoczesne, niskoemisyjne autobusy
W ramach działań zmierzających do poprawy stanu środowiska będzie można finansować nowoczesne, niskoemisyjne autobusy Fot. Michał Pawlik
Nie było łatwo, ale negocjacje w Brukseli dobiegły końca. Po ich ostatniej rundzie, która odbyła się w miniony poniedziałek, znany jest już ostateczny kształt Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wczoraj poinformował o tym na konferencji prasowej marszałek Marek Woźniak.

Do zagospodarowania będzie niebagatelna kwota, bo 2 miliardy 450,2 miliona euro. 72 proc. tej sumy będzie pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), reszta zaś - 689,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Łącznie z pieniędzmi krajowymi budżet wyniesie około 2,9 mld euro.
Największa część pieniędzy pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie przeznaczona na wspieranie gospodarki. Na przedsięwzięcia związane ze wsparciem przedsiębiorczości, badaniami, rozwojem oraz transferem innowacji przeznaczono 467,9 mln euro.

Wsparcie będzie skierowane przede wszystkim do małych i średnich już funkcjonujących przedsiębiorstw. Ma służyć rozwojowi ich potencjału inwestycyjnego. Ważnym elementem będzie wspieranie działalności badawczo-rozwojowej. Dotacje na rozwój infrastruktury służącej badaniom zarówno w przedsiębiorstwach, jak i instytucjach naukowych, sprzyjające lepszemu wykorzystaniu badań w praktyce to niejedyna możliwość. Na unijne pieniądze będą mogli liczyć przedsiębiorcy pracujący nad opracowaniem i wdrożeniem nowych technologii, usług czy produktów, a także projekty zmierzające do wykorzystania w praktyce gospodarczej osiągnięć nauki.

Kolejnym ważnym kierunkiem pomocy unijnej będzie rozwój technologii informa-cyjno-komunikacyjnych. 60 mln euro zostanie spożytkowanych na przedsięwzięcia związane z rozwojem elektronicznych usług publicznych. Wspierana będzie więc e-administracja, ale także e-kultura, e- zdrowie czy tworzenie rejestrów publicznych, np. dotyczących informacji przestrzennej.

14 proc. pieniędzy pochodzących z EFRR jest przeznaczonych na przedsięwzięcia związane z energetyką. Będą dofinansowywane zarówno instalacje pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii, jak i przedsięwzięcia prowadzące do oszczędzania energii czy ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Na wsparcie będą miały szansę więc inwestycje termomodernizacyjne, te zmierzające do ograniczenia ruchu samochodowego w miastach czy wyposażenie komunikacji publicznej w nowoczesne, emitujące jak najmniej zanieczyszczeń pojazdy.

Poprawie stanu środowiska będą sprzyjały także inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową czy gospodarką odpadami. Na wsparcie będą mogły liczyć także projekty związane z ochroną obszarów narażonych na powodzie, susze itp. Dofinansowywane będą mogły zostać m.in. systemy ratownictwa i wczesnego ostrzegania. Na ten cel przewidziano 240 mln euro.

414 mln euro przeznaczone zostanie na wsparcie przedsięwzięć związanych z transportem. Chodzi zarówno o drogi, jak i transport publiczny. W WRPO przewidziano przede wszystkim przedsięwzięcia związane z rozwojem kolei. Stosunek nakładów na drogi i na transport zbiorowy wynosi 1:2.

6892,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego to pieniądze przeznaczone m.in. na działania zmierzające do zmniejszenia bezrobocia, sprzyjające włączeniu społecznemu, a także edukacji i rozwoju infrastruktury dla kapitału ludzkiego.

Na projekty związane ze zmniejszaniem bezrobocia - głównie aktywne formy jego redukcji, takie jak podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wspieranie aktywnego poszukiwania pracy czy mobilności, a także programy profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji przewidziano 265 mln euro.

197,3 mln euro pomogą zapobiegać wykluczeniu społecznemu i wspierać m.in. ekonomię społeczną, 156, 3 mln euro to pieniądze przeznaczone na edukację, w tym rozwój kształcenia zawodowego.
Ze 156,3 mln euro przeznaczonych na rozwój infrastruktury dla kapitału ludzkiego zostanie sfinansowana m.in. budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu oraz inne inwestycje związane z infrastrukturą ochrony zdrowia, a także przedsięwzięcia rewitaliza-cyjne dotyczące obszarów zdegradowanych, uwzględniające także rozwiązywanie problemów społecznych na tych terenach.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:
Znaleźliśmy się w grupie siedmiu województw, które zakończyły negocjowanie programów operacyjnych. W poniedziałek ostateczna wersja WRPO trafi do Brukseli i będziemy czekać już tylko na jego zatwierdzenie.
Największe wsparcie będzie dotyczyło konkurencyjności gospodarki, zwłaszcza transferu wiedzy i technologii. Spore pieniądze zostaną przeznaczone także na poprawę stanu środowiska. Warto zwrócić uwagę, że obejmuje ona także ochronę dziedzictwa kulturowego. Jeśli chodzi o działania związane ze stanem środowiska, 3/4 środków przeznaczymy na gospodarkę wodno-ściekową, 1/4 na gospodarkę odpadami. To nasz sukces negocjacyjny. Unia chciała, by podział był odwrotny, udało nam się jednak przekonać Brukselę. Wśród przedsięwzięć, które będą finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, cieszy mnie zwłaszcza możliwość budowy nowych żłobków i przedszkoli w ramach przeciwdziałania bezrobociu. To umożliwi powrót na rynek pracy młodych rodziców, a każde ręce do pracy w regionie o najniższym w kraju bezrobociu są cenne. Niewątpliwym sukcesem jest wpisanie w WRPO dwóch dużych projektów - modernizacji trasy kolejowej Poznań - Piła i budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto