Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ni to lokomotywa, ni traktor

Robert Domżał
Chociaż ma już ponad 90 lat, na odgłos parowozu przejeżdżającego przez Szreniawę gwiżdże, ile tylko pary ma pod kotłem.

Hipolina, czyli maszyna parowa przypominająca parowóz, którą od czterech lat można oglądać w Muzeum Narodowym Rolnictwa, mimo że waży 11 ton i ma około trzech metrów wysokości, jest pieszczochem pracowników Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

– Kiedy po remoncie lokomobila uruchamiana była pierwszy raz, jeszcze w Pile w zakładzie Interlok, zastanawialiśmy się, czy uda się to zrobić bezpiecznie. Był luty. Ziemię pokrył lód i śnieg. I było jak w wierszu: „para buch, koła w ruch”, tyle tylko, że metalowe koła lokomobili ślizgały się w miejscu. Zanim drgnęła, ruszyła, zerwało się kilka łańcuchów, ale dopięliśmy swego – wspomina Romuald Klawe, kustosz Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

Uruchomienie lokomobili, która dzięki Czytelnikom, uczestniczącym w konkursie zorganizowanym przez Mu-zeum Rolnictwa i Gazetę Poznańską, zyskała miano Hipoliny, trwa około 2 godzin.

W kotle mieści się około 500 litrów wody, a do rozpalenie pod kotłem i dwóch godzin pracy zużywa od 100 do 150 kilogramów węgla możliwie najlepszej jakości, by w trakcie spalania powstawało jak najmniej sadzy.

– Remont pokazał, że rdza nadgryzła kocioł w stopniu mniejszym niż się spodziewaliśmy – wspomina Romuald Klawe. Dla nas był to namacalny dowód wielkopolskiej solidności. Normy bezpieczeństwa i wykonawstwo, wtedy, w roku 1919, były znakomite. Podobne jednak maszyny produkowano w zakładach Cegielskiego już w roku 1880. Zanim Hipolina stanęła na folwarku w Szreniawie, pracowała w gospodarstwie zamożnego rolnika w Chomęcicach. Jej właściciel młócił i swoje zboże, i innych rolników. Po latach pracy maszyna trafiła na boczne tory, aż któryś z kolejnych właścicieli pomyślał, że najlepszym miejscem dla niej będzie szreniawskie Muzeum Rolnictwa. Kosztowała niemało, ale sądząc po frekwencji choćby w czasie Retro Show, opłaciło się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto