Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie)zapomniane kina Poznania [ZDJĘCIA]

Kuba Błoszyk
Kino Olimpia
Kino Olimpia Kuba Błoszyk
W erze ogromnych multipleksów zapewne mało kto pamięta jeszcze o dawnych kinach, które kilkanaście lat temu przeżywały lata swojej świetności. Jednak czy dla wielu z nas zamknięte lub nieistniejące już sale kinowe to nie jedyne wspomnienia z młodości?

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

W Poznaniu, podobnie jak w większości dużych miast, widzowie najczęściej wybierają ogromne kompleksy kinowe, których sale naszpikowane są najnowocześniejszą technologią. Kto by pomyślał jeszcze kilkanaście lat temu, że będziemy oglądać filmy 4K, 3, a nawet 5D? Kiedyś chodziło się do kina(!), a nie tylko na film, a ten wyjątkowy rytuał praktykowany był przez całe rodziny.

Warto więc może odświeżyć pamięć i przypomnieć o miejscach gdzie jeszcze kilkanaście lat temu wyświetlane były filmy i mimo, że w wielu z nich można było poczuć delikatny powiew PRL-u, to wspominamy je jako swoją młodość.

Oto te najbardziej znane:

Gong

Kino to było świadkiem wielu historycznych zdarzeń i zmian zachodzących w naszym mieście. Przetrwało wojnę, zasypanie Warty, a nawet wyburzenie mostu na Chwaliszewie. Mimo to, nie przetrwało w erze polskiego kapitalizmu. Powoli zaczęło popadać w ruinę, aż w końcu całkowicie wymarło, robiąc miejsce drukarni, sklepom i w końcu sklepu z meblami. Kino Gong miało swoją siedzibę przy ul. Wielkiej 21.

Olimpia

„Futurystyczny” budynek przy ul. Grunwaldzkiej 22, który z pewnością pamięta czasy PRL-u początkowo był Domem Kultury Milicji Obywatelskiej. Następnie swoją siedzibę miało tam kino. Jednak podobnie jak MO dość szybko odeszło w zapomnienie. Kino Olimpia zakończyło działalność w 2004 roku. Obecnie znajduje się tam wydział Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji.

Grunwald

Pierwsze kino wojskowe powstało w tym miejscu jeszcze w latach 60-tych. Kolejne otrzymało już swoją nazwę - kino Grunwald. Niestety działalność zakończyło dość szybko, już na początku lat 90 tych. Następnie przez kilka lat w sali funkcjonowała prywatna Scena Rozmaitości. Obecnie budynek przy ul. Polnej 86 stoi pusty i niszczeje.

Dąbrówka

Pierwsze kino Piątkowo miało swoją siedzibę na osiedlu Bolesława Chrobrego. Mieściło się w Osiedlowym Domu Kultury „Dąbrówka”, od którego przejęło swoją nazwę. Zamknięte na początku lat 90-tych.

Oczywiście to tylko garstka naszych dawnych kin. Liczymy jednak także na Was, drodzy Czytelnicy, że zdecydujecie podzielić się z nami swoimi wspomnieniami i doświadczeniami i wspólnie uda nam się stworzyć dokładną mapę tych niezapomnianych miejsc.

Zobacz także:
* Poznań: Supernowoczesny projektor 4K w kinie Rialto [WIDEO]
* Wielkopolska - będziemy mieli najnowocześniejsze kina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (Nie)zapomniane kina Poznania [ZDJĘCIA] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto