Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Niezależność na telefon" dla niepełnosprawnych w Poznaniu. Czy projekt pomocy będzie kontynuowany?

gj
Wymienią żarówkę, zrobią zakupy, wyczyszczą wózek czy pomogą spakować bagaż - wszystko za darmo i na telefon. Na taką pomoc dla niepełnosprawnych postawił Poznań. Ale czy znajdą się pieniądze na kontynuację projektu?
Wymienią żarówkę, zrobią zakupy, wyczyszczą wózek czy pomogą spakować bagaż - wszystko za darmo i na telefon. Na taką pomoc dla niepełnosprawnych postawił Poznań. Ale czy znajdą się pieniądze na kontynuację projektu? Pixabay
Wystarczy zadzwonić i pomogą zupełnie za darmo. Wymienią żarówkę, zrobią zakupy, wyczyszczą wózek czy pomogą spakować bagaż - na taką pomoc asystentów dla niepełnosprawnych postawił Poznań. Ale czy znajdą się pieniądze na kontynuację projektu?

"Niezależność na telefon" - bo tak nazwany jest projekt - mógł poznać każdy niepełnosprawny poznaniak, który rozlicza podatki w naszym mieście. Tytułowa niezależność polegała na możliwości zadzwonienia po pomoc w codziennych czynnościach właśnie wtedy, kiedy ktoś jej potrzebował. Wówczas osobie z niepełnosprawnością przyjeżdża pomóc specjalnie przeszkolony asystent, na którego nie trzeba czekać tygodniami.

- Poznański MOPR od lat pomaga potrzebującym, zapewniając m.in. usługi opiekuńcze, ale do ich przyznania potrzebne są formalności, które wymagają czasu. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością potrzebują czasem szybkiej pomocy w zwykłych, codziennych czynnościach. Odpowiedzią mogą być właśnie asystenci - mówił w listopadzie zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Projekt pilotażowy, na który miasto przeznaczyło 100 tys. zł, trwał od listopada i zakończył się wraz z końcem 2018 roku. Teraz, jak informuje miasto na swojej stronie, ma być realizowany “zgodnie z zapotrzebowaniem”. Na jaką skalę? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak cały czas szkoleni są asystenci.

- Szkolenie spotkało się z żywym zainteresowaniem jego uczestników. Część z nich miała już na koncie spotkania z osobami niewidomymi w charakterze asystenta i chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najistotniejszą kwestią jest aby asystent nie wyręczał podopiecznego, lecz aktywnie wspierał go na drodze do samodzielności - mówi Nikodem Maciejewski, zajmujący się szkoleniami asystentów dla osób niewidomych i niedowidzących. - Zajęcia były zarówno praktyczne, z zawiązanymi oczami, a także dotyczyły sprzętów przydatnych w codziennym życiu, np.: czujniki poziomu cieczy czy czujniki kolorów - tłumaczy.

Asystenci pracują codziennie, od godz. 7.00 do 21.00, z wyjątkiem świąt. Jeśli niepełnosprawny ma zaplanowane prace, przy których potrzebuje pomocy, powinien zgłosić się minimum trzy dni wcześniej. W sytuacjach nagłych można dzwonić z prośbą o pomoc od razu. Aby uzyskać wsparcie asystenta trzeba zadzwonić do Biura Poznań Kontakt pod numer tel. 61 646 33 44, wysłać sms pod numer 783 944 112 albo maila na: [email protected] (temat maila: asystent), podając swoje dane.

Jak informuje Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu, która realizowała pilotażowy projekt, do tej pory najczęściej zgłaszano się po pomoc w dotarciu do lekarza, na cmentarz, by odwiedzić grób bliskiej osoby czy z prośbą o przeczytanie książki. O to ostanie poprosiła osoba, która mieszka w domu pomocy społecznej.

Kilka lat temu podobny projekt uruchomiły inne polskie miasta, w tym Warszawa, Białystok i Lublin. Usługi asystenckie realizowano także w mniejszych miastach na Dolnym Śląsku, w ramach projektów finansowanych przez Unię Europejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto