Noc Kupały w Poznaniu: W tym roku nie będzie lampionów? Poznańska Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS, organizator poznańskiej Nocy Kupały nie dostała dofinansowania na tegoroczną imprezę. Czy to znaczy, że w tym roku znad mostu Chrobrego nie pofruną lampiony?

Noc Kupały w Poznaniu - Bez Fundacji ARS?


W tegorocznym konkursie na realizację działań kulturalnych, Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS nie otrzymała dofinansowania na zorganizowanie Nocy Kupały. Od czterech lat z okazji najkrótszej nocy w roku fundacja urządza imprezę zakończoną widowiskowym puszczaniem lampionów.

- Piszą do nas ludzie z całego świata, codziennie odbieramy telefony i maile z pytaniem: co z Nocą Kupały? Co mamy im odpowiedzieć? Że miasto nie chce naszej imprezy? - pyta Aleksandra Dmitrzak z Fundacji ARS.


Zobacz: Noc Kupały 2013 w Poznaniu: Udana próba bicia rekordu Guinnessa [ZDJĘCIA]


- Fundacja ARS zwróciła się o dofinansowanie w wysokości 172 870 złotych. Sześcioosobowa komisja konkursowa, złożona z trzech przedstawicieli Prezydenta Miasta Poznania i trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych oceniła ten projekt negatywnie, ponieważ średnia ocen wyniosła 47,33 pkt. na 100 możliwych. Pod uwagę były brane między innymi wartość merytoryczna projektu, budżet, ale też doświadczenia z poprzednich lat. Niska ocena oferty wynika między innymi tych doświadczeń - wyjaśnia Marcin Kostaszuk z Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM Poznań.

Organizowana 21 czerwca przez Fundację ARS impreza co roku skupia tysiące poznaniaków, którzy nad Wartą mogą uczestniczyć w darmowych warsztatach, pokazach i koncertach. Ukoronowaniem Nocy Kupały jest wypuszczenie w niebo tysięcy papierowych lampionów.

- I co roku są te same zarzuty: że po imprezie zostaje bałagan. Co roku od północy do rana wolontariusze i firma sprzątająca, będąca partnerem imprezy sprzątają. Nie tylko lampiony, ale też: puste butelki po piwie, a nawet... pieluchy. Wygląda to, jak wielkie sprzątanie świata - opowiada Dmitrzak.

Noc Kupały w Poznaniu: W tym roku nie będzie lampionów? - SKOMENTUJ i ZAGŁOSUJ W SONDZIECzytaj dalej...

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (25)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Cccxx (gość)

Co to za noc kupaly. Noc kupaly w Poznaniu to byl w latach 97-2004 to byly czasy jak bujalo calym jeziorem a impreza była nieziemska. Fajerwerki pokazy najlepszych na świecie jak dookola prawie 3/4 jeziora leciała fontanna kolorów na 4 metry . Nc kupsly powinien wrócić nad malte. Wolą 10 lat rondo robić i wyrzucać kasę na błędy. Tragedia... Niech wybudują jeszcze kolejne centrum handlowego bo naprawdę brakuje żenada. Sort za literówki pisze w tel w pospiechu. Pzdr. Dla Poznaniaków

xxx (gość) (Fretka)

Szkoda tylko, że dbają nie tam i nie wtedy, gdzie i kiedy trzeba...
Kolejne idiotyczne centrum handlowe ZAMIAST dworca z prawdziwego zdarzenia i na miarę XXI wieku - "przyklepali" bez oporów. A co? Niech se TRIGRANIT zarobi na głupich poznaniakach! Wyróżniliśmy się jak cholera! Ponad półmilionowe miasto zostało nagle bez dworca, za to z jeszcze jednym centrum handlowym (zachęcam do bojkotu!) i z ręką w nocniku...
Ale jak chodzi o kulturalną (i piękną) rozrywkę, atrakcję jedyną w roku i jedyną w kraju, tak pieknie nas wyróżniającą - ooo!, to już dla ograniczonych urzędasów "za wiele"! Na takie rzeczy szkoda im pieniędzy z miejskiej kasy! Za to sami proponują czasem tak kuriozalne "atrakcje", że kiedyś czytając liste takich propozycji zastanawiałam się, czy to chodzi o Poznań, czy o jakąś zapomnianą przez Boga i ludzi prowincjonalną mieścinę położoną z dala od wszelkiej cywilizacji...
Ależ nam się ta ekipa udała! Szkoda każdego słowa...
Ale wybory niedługo... Niedoczekanie wasze, że będziemy na was głosować!

Nieznajoma (gość)

Zalujecie kase na taka noc i dlatego nie organizujecie jej.Nawet na Warcie by mozna bylo puszczac wianki!

Stefan Ratajczak (gość)

Nie pierdolcie, sprzątanie jest częścią obowiązków odpowiednich służb, za co wzięły pieniądze - wszystko jedno co sprzątają.

Saska (gość) (rozsądny)

ekhm, pragnę zauważyć, że przedwczesne wypuszczenie lampionów było efektem braku nagłośnienia na całym terenie - jakiś baran pewnie wypuścił lampion wcześniej, a reszta, która nie słyszała komunikatów ze sceny pomyślała, że to już. Wniosek? Wina organizatora - złe nagłośnienie.

rozsądny (gość) (onachce)

Czy "jedna najładniejsza noc" w roku jest warta DOŻYWOTNIEGO KALECTWA strażaków lub śmierci człowieka z powodu pożaru jaki te lampiony mogą wywołać? Nie każda decyzja UM jest nastawiona na kasę - rzadko, bo rzadko ale im chodzi o nasze bezpieczeństwo. Wyborcy raz na 4 czy 5 lat też są potrzebni, a poza tym prawo nakazuje UM dbać o masowe bezpieczeństwo obywateli.

onachce (gość)

a ja jestem przeciwna temu NOC KUPALY TO NAJ LADNIEJSZA NOC i nei rozumiem tej decyzji za to jak chca j postawic kolejne centrum ktore bedzie do d**y... to nikt nie ma zadnych skarg czy zarzutów

rozsądny (gość)

Też uważam, że decyzja jest dobra. Zanim jednak zwolennicy imprezy mnie zlinczują, to niech wezmą pod uwagę jakie niebezpieczeństwo stanowią latające sobie samopas *źródła OGNIA* jakimi są te lampiony. Jeżeli taki lampion, nie daj Boże, spadnie na tereny leśne - a te mamy choćby na Malcie, na pobliskiej ulicy Gdańskiej i Chemicznej, czy w sąsiedztwie Bridgestone, gdzie jest bardzo dużo drzew - to pożar gotowy. Pożar = zagrożenie życia. PO CO kusić los tymi lampionami? Po drugie: wielbiciele lampionów, sami jesteście sobie winni - rok temu nie czekaliście z wypuszczaniem lampionów na zgodę z Ławicy, i tą samowolką stworzyliście niebezpieczeństwo dla ruchu powietrznego. No to teraz macie => negatywne doświadczenia = stworzenie ogromnego zagrożenia. Nie bez znaczenia są sterta śmieci jaka po was zostaje i utrudnienia w ruchu drogowym na moście Mieszka I.

Ja rozumiem, że noc Kupały to coś więcej niż tylko lampiony: popieram warsztaty i inne atrakcje, ale lampionom - potencjalnym źródłom pożaru - mówię zdecydowane NIE. Może warto podchwycić pomysł Obornik? Wianuszki na rzece zamiast lampionów to też dobry pomysł.

Fretka (gość)

Ciekawe skąd bierze się powiedzenie "Oszczędny jak Poznaniak" :) Jak widać urzędnicy bardzo dbają o wizerunek miasta ;)

Dudi (gość)

Poznań to żenada! Oszczędzamy na wszystkim. Nie ma ciekawych koncertów, w ogóle niewiele się dzieje. Taka fajna inicjatywa. Ma rację kolega Maniak, siedźmy jak du..y na du..ie zamiast się bawić. Wygląda na to, że już tylko to potrafimy. Żal.

Ola (gość)

I bardzo dobrze. W zeszłym roku było tak niebezpiecznie, że postanowiłam, że i tak już nigdy tam nie pójdę. Zamiast cieszyć się widokiem, bałam się o podpalenie włosów i ubrania. Nigdy więcej.