W nocy z soboty na niedzielę, 16 maja, odbędzie się trzynasta edycja Nocy Muzeów. Niemal 40 placówek kulturalnych zwiedzać będzie można za darmo od godziny 17 do 1 w nocy.

W tę noc muzea otwierają swoje drzwi dla tłumów gości, którzy w długich kolejkach oczekują na wejście. Nie tylko po to, by obejrzeć stałe ekspozycje, ale też specjalnie przygotowane wystawy, posłuchać wykładów, uczestniczyć w pokazach, warsztatach, koncertach, projekcjach filmów. Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000!

Poznań to pierwsze miasto w Polsce, które (w 2003 roku) zorganizowało Noc Muzeów - w kolejnych latach do akcji dołączyło kilkadziesiąt polskich miast. Oferta trzynastej Nocy Muzeów jest tak bogata, że nie sposób obejrzeć nawet połowy tego, co proponują placówki kulturalne. W tym roku w akcji bierze udział aż trzydzieści sześć miejsc kultury i przestrzeni twórczych.

- Noc Muzeów rozrosła się do tego stopnia, że w przyszłym roku program trzeba będzie wydać już jako książkę. Ulotka stanie się niepraktyczna - mówią organizatorzy akcji. - Odbędzie się ponad 150 wydarzeń. Do akcji dołączyły kolejne miejsca, między innymi Nowa Gazownia, pracownia rysunku i architektury oraz kino Muza.

To między innymi kino Muza przygotowało nietypowe atrakcje na ten wieczór. Od godziny 20 do północy obejrzeć można będzie w nim wystawę "35 mm historii kina". Projekcje z taśmy 35 mm powoli stają się niecodzienną atrakcją, Dlatego w tę jedną noc Muza zmieni się w muzeum - będzie można zobaczyć, jak kiedyś działało kino i posłuchać o dziejach taśmy kinowej, o których opowie z głośnika znany lektor filmowy, Tomasz Knapik.

Kinem stanie się też Brama Poznania. Do samego końca Nocy Muzeów na jej ścianie wyświetlany będzie film "Muzeum Utracone". To projekt, którego celem jest przywracanie pamięci o dziełach zaginionych i zrabowanych z terenu Polski podczas drugiej wojny światowej. O godzinie 21.30 prezydent Poznania, przedstawiciel Muzeum Narodowego oraz dyrektor Bramy Poznania zaproszą na 30-minutowy pokaz, który będzie powtarzany do godziny 1.

Do akcji dołączył się także Urząd Miasta - na placu Kolegiackim zobaczyć będzie można 600 zdjęć, które stworzyli poznaniacy na otwarcie galerii fotografii Pix.House na Łazarzu, która obecnie przechodzi remont.

Dla zwiedzających uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa M, która obsługiwana będzie taborem zabytkowym.

Szczegółowe informacje na temat Nocy Muzeów 2015 i program wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!