Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NOWE ZOO - Ma powstać safari oraz platforma widokowa przy żyrafach

Elżbieta Podolska
Są plany,  by przy wybiegu żyraf w nowym zoo powstała platforma widokowa dla zwiedzających
Są plany, by przy wybiegu żyraf w nowym zoo powstała platforma widokowa dla zwiedzających Szymon Siewior
Otwarcie słoniarni w nowym zoo było strzałem w dziesiątkę. Liczba gości wzrosła 2–, 3-krotnie. Więcej zwiedzających przyciągają także kolejki, którymi można objechać cały ogród. Teraz czas na kolejne inwestycje, które uatrakcyjnią zwiedzanie i sprawią, że nie będzie trzeba szukać zwierząt z lornetką przy nosie. W najbliższych latach nie będzie tak spektakularnych inwestycji, jak słoniarnia, ale jak zapowiada Lech Banach, dyrektor ogrodu zoologicznego, nowości nie zabraknie. Bardzo wiele zmieni się już w przyszłym roku. Zostaną ukończone nowe przystanki kolejki, wokół których będzie można oglądać kolejne atrakcje, m.in. rysia na wolności.

– Nowe zoo to duży obszar zielony, gdzie można zobaczyć ogromną liczbę gatunków zwierząt. Staramy się im stworzyć warunki zbliżone do naturalnych– twierdzi dyrektor Banach. – Przede wszystkim chcemy, by goście mieli ciekawą ofertę przy przystankach kolejki, tak by chcieli z niej wysiadać na każdym z nich, a nie tylko pojechać do słoniarni. Dlatego od przyszłego sezonu działać będą przystanki multimedialne. Obok każdego postoju zamontujemy specjalne tablice, na których wyświetlane będą informacje o znajdujących się w pobliżu zwierzętach. Będą też jeździć meleksy przystosowane dla niepełnosprawnych. Jeszcze niedawno nasi goście chodzili po 6–8 kilometrów różnymi szlakami, teraz staramy się zmienić sposób zwiedzania na spacerowanie wokół przystanków kolejkowych – dodaje.

By rzeczywiście tak się stało, musi zostać uatrakcyjniony teren wokół nich. I tak na najbliższy czas zaplanowano powstanie trzech-czterech przystanków ze specjalną ekspozycją. Pierwszy z nich znajdzie się przy flamingach. Ptaki te zyskają nowy budynek i zimowisko, żeby można było lepiej oglądać wspaniałą ich kolonię. Na kolejnym zostałaby wykorzystana wyspa i punkt widokowy, gdzie będzie można oglądać rodzinę gibonów. Trzeci przystanek zostanie zlokalizowany przy rozrastającym się wybiegu dla rysia.

– Tam zmieniamy klatkowy system ekspozycji, na otwartą przestrzeń – mówi L. Banach. – Chcemy nawet wejść w specjalny program dotyczący hodowli i ochrony tego zwierzęcia.

Idąc dalej, w kierunku słoniarni, dziś mijamy łąki, na których w przyszłości zostanie stworzone safari. Eksponowane będą tam trzy–cztery stada zwierząt kopytnych z Afryki. Wymaga to dodatkowego opłotowania terenu, żeby zwierzęta czuły się tam bezpiecznie.

Dziś każdy chce oglądać kompleksowe ekspozycje, a nie zwierzęta pochowane w małych klatkach. Dlatego takim zainteresowaniem cieszy się wybieg ze zwierzętami Ameryki Południowej, który można obejść dookoła i zobaczyć tapira, strusie nandu, czepiaka i wiele innych.

– Przygotowywane przez nas zmiany mają na celu to, żeby ludzie widzieli wszystkie zwierzęta w ich naturalnych środowiskach, a nie w ciasnych klatkach. W planach mamy także budowę platformy widokowej przy żyrafach. Każdy ze zwiedzających będzie mógł wejść wyżej i zobaczyć stado żyraf, zeber i strusi, czyli zwierzęta sawanny. Zoo ma się stawać coraz bardziej atrakcyjne – kończy L. Banach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto