Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy park w Poznaniu już gotowy. Wygląda jak z kosmosu! [ZDJĘCIA]

Zenon Kubiak
W rejonie ulic Palacza/Księżycowa/Heweliusza do niedawna stały tylko stare baraki,. Teraz można tu już korzystać z parku i znajdujących się tu urządzeń zbudowanych z myślą nie tylko o dzieciach, ale także dorosłych.

Prace budowlane przy parku rozpoczęto w 2016 r. Teren obecnego parku w chwili przystąpienia do budowy był rozległym zadrzewionym nieużytkiem, na którym w przeszłości stały baraki. Bliskie sąsiedztwo obserwatorium astronomicznego zainspirowało projektantów by wprowadzić do parku elementy z dziedziny astronomii i kosmosu. Realizacja tego pomysłu sprawiła, że głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego.

Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest "Mgławica", czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii. Ciekawym elementem parku jest zegar słoneczny - analemmatyczny wraz z tablicą informacyjną, w którym funkcję "polosa" czyli wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.

Poza tym na terenie parku wybudowano place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku a na dorosłych i młodzieży lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu czekają siłownia zewnętrzna i zestaw do street workoutu. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe, będzie mógł być wykorzystywany na wiele sposobów. Dla osób preferujących bierny sposób odpoczynku i relaksu w miejscach nasłonecznionych, zacienionych, a także pod pergolą ustawiono ławki. Dla osób spragnionych kontaktu z ogrodnictwem przeznaczono ogródek społeczny. W parku wygospodarowano również miejsce na wybieg dla psów, gdzie umieszczono tor przeszkód.

- Park o powierzchni ok. 4 ha, stanowi nową jakość przestrzeni miejskiej, spełnia wymagania wszystkich grup wiekowych, również osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji rekreacyjnej, wypoczynkowej, pełni funkcję edukacyjną, jest świetnym pomysłem na wolny czas, miejscem integrującym społeczność lokalną - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Wojskowe ćwiczenia na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem - zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto