Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O niepodległość Wielkopolanie walczyli już od 1768 r.

RoninPn
RoninPn
Marek Rezler
Marek Rezler Irena Bandurska
Najnowsza książka dr. Marka Rezlera pokazuje, że Wielkopolanie walczyli o niepodległość w wielu zrywach zbrojnych, nie tylko w Powstaniu Wielkopolskim.
Ten materiał bierze udział w konkursie Tym Żyje Miasto! Na MM Moje Miasto Poznań każdy może publikować swoje materiały i wygrywać pieniądze! Co miesiąc ze wszystkich materiałów Dziennikarzy Obywatelskich opublikowanych na łamach mmpoznan.pl wybieramy najlepsze, a ich autorów nagradzamy! Każdego miesiąca w ten sposób rozdzielamy 500 zł! Przeczytaj wiecej o konkursie Tym żyje miasto!

Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi.

Najnowsza książka Rezlera wydana przez wydawnictwo Rebis zatytułowana Wielkopolanie pod bronią 1768 – 1921" opowiada nie tylko o powstaniu Wielkopolskim, ale o wszystkich zrywach narodowych począwszy od Konfederacji Barskiej aż po trzecie powstanie górnośląskie, w których brali udział Wielkopolanie.

Okładka jest zbliżona graficznie do monograficznej książki pt. „Powstanie Wielkopolskie” wydanej 3 lata temu, ale to nie jest kolejny tom lecz publikacja obejmującą zasięgiem znacznie większy okres czasowy. Są to lata od 1768 aż po 1921 rok.

Publikację wzbogacają barwne tablice autorstwa Leszka Rościszewskiego, przedstawiające umundurowanie i odznaczenia powstańców wielkopolskich z różnych okresów. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z czego rozdziały od 2 do 9 to to ogólnie przypomnienie kolejnych zrywów niepodległościowych, w których uczestniczyli Wielkopolanie.

Oczywiście nie mogło zabraknąć samego Powstania Wielkopolskiego. W czasie oficjalnej prezentacji książki w Pałacu Działyńskich dr Rezler zwracał uwagę, że zryw, do którego doszło 27 grudnia 1918 r. był fenomenem na skalę światową. Stworzono korporacyjny system zarządzania "dzielnicą wielkopolską" oraz sformowano Armię Wielkopolską, która była w tamtych czasach jedną z najnowocześniejszych. Utrzymano też znakomity system komunikacji w Wielkopolsce, a właśnie komunikacja była częścią sukcesu powstania.

Dr Marek Rezler od lat walczy z mitem Powstania Wielkopolskiego jako „jedynego zwycięskiego czynu zbrojnego w dziejach Polski”, wskazując kolejne zwycięskie zrywy niepodległościowe, popierając to dowodami. Okazuje się, że należy zdefiniować, czym tak naprawdę jest „powstanie”, gdyż definicje encyklopedyczne nie są jednoznaczne, co także wykazuje w swojej książce.


Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto