Światowy kryzys puka do bram powiatu obornickiego. Fińska firma zwolni co czwartego pracownika. W ostatnich latach nie było w powiecie obornickim grupowych zwolnień ale początek nowego roku okazał się niezbyt dobry ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Światowy kryzys puka do bram powiatu obornickiego. Fińska firma zwolni co czwartego pracownika.

W ostatnich latach nie było w powiecie obornickim grupowych zwolnień ale początek nowego roku okazał się niezbyt dobry dla pracowników firmy Ruukki. Spośród 555 zatrudnionych w obornickim oddziale firmy, w najbliższym czasie z pracy odejdzie 155 osób. To sporo, tym bardziej, że Ruukki jest jednym z największych pracodawców w gminie Oborniki.

Fińska spółka oficjalnie poinformowała już o planowanych zwolnieniach Powiatowy Urząd Pracy w Obornikach, gdzie zarejestrować będą musieli się niebawem ci pracownicy, którzy nie znajdą innego zatrudnienia. Zwolnienia obejmą wszystkie działy firmy, zarówno produkcję, jak i administrację. Pracownicy odchodzący z firmy otrzymają wszystkie przewidziane prawem świadczenia.

Ruukki wprowadza nowy, obejmujący całą spółkę, program Boost, który przygotowuje firmę do nowej sytuacji rynkowej. Jednym z elementów tego programu jest przystosowanie produkcji do aktualnej liczby zamówień. Aby utrzymać konkurencyjność i długoterminowe zyski firma zmuszona jest do redukcji zatrudnienia, aby m.in. zabezpieczyć pozostałe miejsca pracy. Celem programu jest także uefektywnienie działalności i zagwarantowanie wysokiego poziomu rentowności i konkurencyjności spółki także w przyszłości.

„Program Boost w dużym stopniu jest oparty na wykorzystaniu już dokonanych inwestycji. Zainwestowaliśmy m.in. w nowe moce produkcyjne, automatyzację produkcji, systemy sterowania oraz inne technologie. Teraz możemy skoncentrować się na optymalizacji sieci produkcji oraz ujednolicaniu procesów produkcyjnych”- czytamy m.in. w komunikacje przedstawionym przez Ruukki.

Gospodarka światowa przeżywa obecnie silne zawirowania a kryzys finansowy, który miał początek w Stanach Zjednoczonych, jest widoczny również w Europie i ma wpływ na rynki, na których działa Ruukki.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach chcą zorganizować spotkania z pracownikami firmy aby przekazać im wszelkie niezbędne informacje potrzebne do zarejestrowania się. Będą także pomagali w znalezieniu nowej pracy. - Nasi pracownicy spotkają się ze zwalnianymi pracownikami i przekażą im informacje jakie możliwości mają przed sobą poszukujący pracy oraz jakie dokumenty będą mogli wypisać w domu. Unikniemy dzięki temu kolejek przy rejestracji w Urzędzie Pracy - mówi dyrektor PUP Leszek Juraszek. - Chcemy zorganizować spotkania, aby poinformować jaką pomoc mogą uzyskać zwolnieni z pracy. Pomagamy również w znalezieniu nowego zatrudnienia, przeprowadzamy szkolenia oraz informujemy o sposobie rejestracji. Ważne jest aby wszyscy zarejestrowali się, dzięki czemu będą mieli wypłacony zasiłek i przede wszystkim ciągłość pracy. Na tych spotkaniach będziemy również udzielać informacji jak otworzyć własną działalność i na jakich warunkach - dodaje pośrednik pracy, Daria Piosik.

Ruukki przejęła obornicką fabrykę płyt Metalplast w 2005 roku. Fiński producent stali i konstrukcji stalowych postawił tu nową halę produkcyjną, gdzie produkowano elementy do konstrukcji budowlanych. Firma oferuje szeroką gamę produktów i usług opartych na metalach i jest znaczącym dostawcą dla branży budowlanej i inżynieryjnej dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo, że fińska spółka ma silną pozycję na rynku i działa w 26 krajach, to i ją dotyka kryzys, który w pierwszej kolejności dotyka właśnie budownictwo.
Od kilkunastu dni w Powiatowym Urzędzie Pracy przybywa rejestrujących się bezrobotnych. Pracowników zwalniają i inne firmy, szczególnie z branży budowlanej. Taka sytuacja powtarza się niemal każdej zimy, kiedy pracy w budowlance jest znacznie mniej. Jednakże od początku roku w PUP zarejestrowało się już ponad 200 bezrobotnych z powiatu obornickiego.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!