Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od wtorku maraton egzaminacyjny w gimnazjach

Katarzyna Sklepik
Od wtorku maraton egzaminacyjny w gimnazjach
Od wtorku maraton egzaminacyjny w gimnazjach Fot. Sławomir Seidler
Dziś uczniowie trzecich klas gimnazjów w całej Polsce przystąpili do testu humanistycznego. Tym samym rozpoczął się trzydniowy maraton egzaminacyjny.

W środę sprawdzą swoje umiejętności z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w czwartek wykażą się znajomością języków obcych, głównie angielskiego. Choć w Wielkopolsce znajdą się także gimnazjaliści, którzy rozwiązywać będą test z języków: francuskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego.

Test humanistyczny 2011 - zobacz odpowiedzi!

Jak pójdzie im w tym roku, przekonamy się za kilka tygodni, kiedy poznamy wyniki testów. A są one bardzo ważne. Bowiem teraz wyznacznikiem tego, czy uczeń dostanie się do wymarzonej klasy w liceum ogólnokształcącym, technikum czy zasadniczej szkoły zawodowej, nie jest tylko wiedza i umiejętności. Największy wpływ na "dostanie miejsca" w wybranej szkole ma liczba punktów, jaką gimnazjalista uzyskał z testów i ocen na świadectwie. Maksymalnie z testów można zdobyć 100 punktów. Drugie tyle jest za świadectwo.

Wyniki ubiegłorocznych egzaminów gimnazjalnych, nie są zadowalające. Już od kilku lat systematycznie obniżamy poziom. - Gimnazjaliści robią bardzo wiele błędów gramatycznych, językowych i ortograficznych - tak komentowała zeszłoroczne wyniki Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. - Okazuje się, że co piąty uczeń ma poważne kłopoty z interpunkcją - dodaje Hryhorowicz.

To jednak nie wszystko. Połowa uczniów nie zna terminów literackich i nie potrafi zinterpretować wiersza czy krótkiego dzieła literackiego. Tylko co czwarty gimnazjalista poprawnie napisał streszczenie. W części humanistycznej, poza umiejętnościami z języka polskiego, uczniowie muszą wykazać się także wiedzą z historii i wiedzy o społeczeństwie. Z tym również nie jest najlepiej.

Z kolei w części matematyczno-przyrodniczej aż 14 procent uczniów nie podjęło nawet próby rozwiązania zadań otwartych, które - jak przyznaje dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - były nakierowane głównie na samodzielne myślenie.

- To pokazuje, że uczniowie nie potrafią korzystać z podanych w zadaniu informacji - wyjaśnia Zofia Hryhorowicz. - Nie wiedzą, jak mają odczytać dane z wykresu czy tabeli, a także nie znają wzorów chemicznych - przekonuje szefowa OKE w Poznaniu.

Rozwiązania i arkusze egzaminacyjne znajdziesz na naszych stronach

Czytaj też:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o egzaminach, ale boicie się zapytać - sprawdźcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto