Odbudowa Zamku Królewskiego w Poznaniu, największego świeckiego obiektu w królestwie Kazimierza III Wielkiego, zakończy się w przyszłym roku. Zwiedzającym zamek udostępniony zostanie w 2013 roku.

Odbudowa poznańskiej warowni ma dla poznaniaków znaczenie szczególne. Służy przypomnieniu wielkiej, historycznej roli Poznania w dziejach Królestwa Polskiego. To przecież jego budowniczemu Przemysłowi II Polska zawdzięcza godło państwowe. To w murach poznańskiej twierdzy najpewniej powstał najcenniejszy zabytek literatury staropolskiej – wiersz "O zachowaniu się przy stole”, autorstwa Przecława Słoty, burgrabiego poznańskiego zamku.

Zobacz też: Początek budowy Zamku Królewskiego w Poznaniu

W murach Zamku Królewskiego w Poznaniu gościli Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk oraz Jan Olbracht, który właśnie w poznańskiej wartowni przyjął hołd wielkiego mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena. Tu, nad Wartą, urodziła się córka Zygmunta Starego. Tu odbywały się premiery Teatru Jezuickiego oraz występy kapel muzycznych. Kwitła kultura i sztuka

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? w.kaiser@polskapresse.pl

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter


Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

poznanczyk (gość)

paskudny i ponury neo-kloc. Wytwór ograniczonej wyobraźni projektanta od wiat pks-u i szalonych dziadów kalwaryjskich.
Doskonala okazja do prania roznych brudnych miejskich spraw rysia grobelsa

irys (gość)

Zamek Krolewski w Warszawie przez kilka lat budowala CALA Polska,powtarzam CALA,CALA Polska i Polonia,a Zamek Krolewski w Poznaniu,chyba wiekszy i ciekawszy od warszawskiego bez rozglosu i powstaje w b.szybkim tempi-Poznan to jednak Poznan ,nie jakas warszawka.

pl (gość) (Marzena)

Moje kondolencje :(

PS. cegłę gotycką to wytwarzano w średniowieczu, w czasach gotyku. Obecnie produkowane cegły mogą być co najwyżej stylizowane na gotyckie.

Marzena (gość)

Cegłe gotycka i budowlana na odbudowe Zamku wyporodukowała przez nasza regionalna cegielnie. CEGIELNIA CIENIA SIERADZCY W OPATÓWKU. http://www.cegielniacienia.pl/

antyurzedas (gość)

Szpitala, który przeżył I , II Wojnę,hitlerowców, stalinowców, ale nie przetrwa jak się niestety wydaje sobiepaństwa urzędniczego w wydaniu imć grobelnego i spółki, zacierających ręce nad możliwością zgarnięcia 60 milionów! A ludzie przechodzą obojętnie wobec faktu, coraz gorszych urzędniczych praktyk...