Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Smoleńska

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem w Poznaniu ...
W pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem w Poznaniu ... Zenon Kubiak
W pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą jej ofiary.

10 kwietnia 2010 r. to data, która na zawsze wpisze się w historię Polski. Tego dnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym urzędujący wówczas prezydent Polski, Lech Kaczyński oraz kwiat dowództwa polskich sił zbrojnych, a także wielu przedstawicieli władz państwowych.

W pierwszą rocznicę tamtej tragedii w całym kraju odbywają się uroczystości przypominające o katastrofie i jej ofiarach.

W Poznaniu 10 kwietnia m.in. odsłonięto tablicę epitafijną, która umieszczono w wyjątkowym miejscu – na jednym z głazów tworzących cokół Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru znajdującego się na tyłach zamku cesarskiego.

- Ci wybitni Polacy w poczuciu obywatelskiego i patriotycznego obowiązku 10 kwietnia 2010 r. lecieli do Katynia, aby w 70. rocznicę zbrodni oddać hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa – przypominał Tadeusz Patecki, prezes stowarzyszenia „Katyń”, które podjęło decyzję o umieszczeniu tablicy i zbierało na nie fundusze.

Napis na tablicy brzmi:
„W hołdzie śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, jego żonie Marii, prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz pozostałym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, którzy 10 kwietnia 2010 r. w 70. rocznicę katyńskiego ludobójstwa zdążali, aby oddać cześć pomordowanym polskim oficerom.”

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięły tłumy poznaniaków z władzami miasta o województwa na czele. Po odsłonięciu pod tablicą składano kwiaty i znicze.
- Trudno uwierzyć, że minął już rok od tamtej tragedii, którą ciągle tak bardzo przeżywamy – mówi pani Hanna, która przyznaje, że nie wyobraża sobie, aby w rocznicę katastrofy nie zapaliła znicza, oddając cześć pamięci ofiar. – Tragedią była nie tylko sama katastrofa, ale też to, co się stało z nami jako narodem później.

W czasie uroczystości odsłonięcia tablicy padły zaapelowano o ujawnienie wreszcie przyczyn katastrofy, ale we wszystkich zgromadzonych przy pomniku dało się wyczuć wyjątkową solidarność.
- Spójrzcie na pomnik, siedzą na nim gołębie – symbol pokoju i pojednania! – rzucił ktoś w tłumie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto