Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Wilda integruje sąsiadów już od roku

Karina Olszewska
Ogród Wilda gościł m.in. zespół Laura Palmer Cover Story
Ogród Wilda gościł m.in. zespół Laura Palmer Cover Story Fot. Marek Zakrzewski
Witaj w Ogrodzie Wilda, tworzonym przez mieszkańców dzielnicy, aktywistów i amatorów zieleni, dzięki zaangażowaniu i pasji - taka tabliczka wita gości przy ulicy Fabrycznej 4, gdzie powstał jeden z kilku ogrodów społecznościowych. Ogród Wilda integruje sąsiadów już od roku.

Pomysł przyszedł do nas z Zachodu. Taki ogród ma spełniać kilka podstawowych funkcji: jednoczenie mieszkańców, ale też zajmowanie pustych przestrzeni, których miasto nie wykorzystuje i sadzenie tam zarówno roślin ozdobnych, jak i np. drzew owocowych.

Ogród Wilda integruje sąsiadów już od roku.

- Ludzie mogą tutaj odpoczywać i spotykać się, jednocześnie pracując i robiąc coś pożytecznego i dla siebie, i dla środowiska - mówi Joanna Pańczak z Fundacji Malta, współorganizatorka projektu. - Ogrody społecznościowe założono w zeszłym roku, wtedy kiedy powstał Generator Malta. Obecnie kontynuujemy je w trzech dzielnicach: na Łazarzu, Wildzie i Jeżycach.

Ogród Wilda działa wyjątkowo sprawnie. Wcześniej, ok. 10-11 lat temu stała tam kamienica, która została wyburzona. Właściciel gdzieś zniknął i to miejsce stało się śmietnikiem.

- Wyrzucano tam stare sprzęty RTV AGD, bezdomni zrobili tam sobie miejsce libacji alkoholowych. Z kolei taksówkarze - ze względu na pobliski postój - załatwiali potrzeby fizjologiczne. Myślę, że mieszkańcy za to, co stało się w tym roku, mogą być wdzięczni - dodaje Joanna Pańczak.

Zobacz też: Piknik pod parasolami: Kolorowe niebo na Wildzie [ZDJĘCIA]

Rośliny w Ogrodzie Wilda w dużej mierze są sadzone dzięki uprzejmości sadowników i mieszkańców. Narzędzia do pracy przekazała firma Agro Team. Straż pożarna już dwa razy napełniała baniaki z wodą, które opiekunowie ogrodu otrzymali od Aquanetu.

- Wciąż jednak w miejscach niczyich jest problem z porządkiem. Walczymy z Zarządem Dróg Miejskich o to, żeby zainstalowano śmietnik, który byłby regularnie opróżniany. Ogród przy Fabrycznej to - moim zdaniem - świetne miejsce, z którego korzystają mieszkańcy. Dlatego moglibyśmy dostać także wsparcie od miasta - tłumaczy Joanna Pańczak. I podkreśla, że jako organizacja Generator Malta nie działają sami. Pomaga im Stowarzyszenie Wildzianie, Rada Osiedla Wilda i Kasztelania Ostrowska.

Co wyróżnia ogrody społecznościowe? Poza funkcją społeczną i ekologiczną, jest też funkcja kulturotwórcza. Mieszkańcy spotykają się tam, żeby brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Największą popularnością cieszą się koncerty, niezależnie od rodzaju muzyki. Odbyły się już dwa: warszawskiego bandu, w którym grają wyłącznie dziewczyny - Laura Palmer Cover Story oraz poznańskiej grupy Felix The Baker. Zorganizowano również dwa spektakle teatralne, przygotowywane są warsztaty dla dzieci.

W piątek odbędzie się koncert poznańskiego zespołu La Vita Quartet. Wstęp wolny dla wszystkich. Początek o godzinie 18.30 w Ogrodzie Wilda przy ulicy Fabrycznej 4.

Skomentuj:

Ogród Wilda integruje sąsiadów już od roku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto