Oni będą rządzić Poznaniem – sprawdź, kim są nowi radni

Zenon Zabawny

Prezentujemy sylwetki wszystkich osób, którzy w latach 2010-2014 będą tworzyć Radę Miasta Poznania.

Od poniedziałku znamy już nazwiska osób, które w niedzielnych wyborach samorządowych wywalczyły miejsce w Radzie Miasta. Są wśród nich zarówno prawdziwi weterani, którzy we władzach samorządowych działają od lat, jak i zupełne żółtodzioby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z polityką na szczeblu lokalnym.

Specjalnie dla Użytkowników MM Poznań przygotowaliśmy krótkie notki biograficzne, które przybliżą Wam postaci nowych radnych.

1. Alexandrowicz Przemysław Józef (PiS) – 49 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VI LO w Poznaniu i Wydziału Historycznego UAM, pracował m.in. jako nauczyciel historii oraz w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Działa w zarządzie poznańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, prezydium Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz w Klubie Zachowawczo-Monarchistycznym. Zasiadał w Radzie Miasta Poznania w latach 1994-2005, a od 2002 r. był jej przewodniczącym. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. zdobył mandat senatora, dwa lata później bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. Członek Prawa i Sprawiedliwości.

Wybrany w okręgu wyborczym nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 2625 głosów.

2. Dudziak Lidia Danuta (PiS) – 53 lata, urodzona w Poznaniu. Absolwentka Technikum Kolejowego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, gdzie skończyła politologię. Od 30 lat pracuje w Zakładzie Naprawy Taboru Kolejowego, gdzie od początku należała do „Solidarności”, a od 1992 r. jest przewodniczącą tamtejszej komisji międzyzakładowej. Wchodzi też w skład Zarządu AZS Poznań oraz Zarządu Wielkopolskiego Związku Koszykówki. Radną jest nieprzerwanie od 1998 r.

Wybrana w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymała 2353 głosów.

3. Dziuba Tadeusz Antoni (PiS) – 62 lata, urodzony w Poznaniu. Absolwent Wydziału Technologii Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie później obronił doktorat i pracował jako wykładowca. W okresie 1986-1989 członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wybrany przez społeczność pracowników Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1989-1991 był posłem na Sejm z ramienia „Solidarności”. Od 1993 r. pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, a w latach 2005-2007 wojewoda wielkopolski.

Wybrany z okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymała 2513 głosów.

4. Fabiś Karolina Urszula (PO) – 25 lat, urodzona w Poznaniu. Absolwentka IV LO w Poznaniu i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego. Po studiach rozpoczęła pracę w jednym z podpoznańskich samorządów. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Wybrana z okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymała 1177 głosów.

5. Foligowski Przemysław Jan (PiS) – 36 lat, politolog, specjalista od stosunków międzynarodowych po Wydziale Nauk Społecznych na UAM. Radny Poznania od 2005 r., a od 2009 r. przewodniczący klubu radnych PiS i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymała 1925 głosów.

6. Ganowicz Grzegorz (PO) – 50 lat, urodzony w Gdańsku, ale gdy miał 3 lata wraz z rodzicami przeprowadził się do Poznania. Absolwent VIII LO i Wydzialu Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu. W latach 1995-2003 byłem członkiem i przez pewien czas (1997-99) wiceprzewodniczącym Rady Programowej poznańskiego ośrodka TVP. W latach 2003-2008 był członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu. Od 1998 r. jest radnym Poznania, a od 2005 r. także przewodniczącym Rady Miasta. W wyborach wystartował także jako kandydat na prezydenta i 5 grudnia w II turze zmierzy się z Ryszardem Grobelnym.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 4732 głosy.

7. Grobelny Ryszard (KWW Ryszarda Grobelnego) – 47 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VIII LO w Poznaniu i Akademii Ekonomicznej. Po studiach pracował jako wykładowca na UAM. Od 1990 r. był radnym Poznania kolejnych kadencji, a od 1998 r. nieprzerwanie pełni funkcję prezydenta miasta. Od 2002 r. jest członkiem Zarządu i Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich. Od lutego 2003 r. pełni funkcję Prezesa Związku Miast Polskich. W 2005 r. został nagrodzony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi oraz Samorządowym Oskarem im. Grzegorza Palki. W obecnych wyborach walczy o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Poznania – 5 grudnia, w II turze zmierzy się z Grzegorzem Ganowiczem.

Wybrany w okręgu nr 7 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 2635 głosów.

8. Grobelny Ryszard Franciszek (PO) – 63 lata. Z wykształcenie technik budowlany, zajmujący się własną działalnością gospodarczą. W latach 2002-2006 był już radnym Poznania. W 2007 r. bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu z listy Lewicy i Demokratów. Znany jest przede wszystkim z tego, że nosi to samo imię i nazwisko co obency prezydent Poznania.

Wybrany z okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1392 głosy.

9. Grześ Michał (PiS) – 47 lat, urodzony w Poznaniu. Obecnie pracuje jako nauczyciel w jednej z poznańskich szkół. Wieloletni członek Rady Miasta, w której ostatnio był m.in. przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.

Wybrany z okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 3540 głosów.

10. Hinc Sławomir Michał (KWW Ryszarda Grobelnego) – 35 lat, urodzony w Śremie. Absolwent Technikum Energetycznego w Poznaniu i socjologii na UAM, z której obronił doktorat. W 2006 r. zdobył mandat radnego. W 2009 r. zastąpił na stanowisku wiceprezydenta Poznania zmarłego śp. Macieja Frankiewicza.

Wybrany z okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 1108 głosów.

11. Jędrzejewski Jakub Konrad (PO) – 30 lat. Absolwent Liceum im. św. Marii Magdaleny oraz Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na której pracuje jako wykładowca. Był przewodniczącym Regionu Wielkopolskiego „Młodych Demokratów”. W 2006 r. po raz pierwszy zdobył mandat radnego.

Wybrany z okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 2367 głosów.

12. Kaczmarek Adrian Kamil (SLD) – 29 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent politologii na UAM. W latach 2005, 2006, 2007, 2009 i 2010 był pełnomocnikiem i szefem sztabu SLD w Poznaniu, a od 2007 r. pełni także rolę sekretarza SLD w Poznaniu. Od 2009 roku jest współpracownikiem europosła Marka Siwca.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1276 głosów.

13. Kayser Tomasz Jerzy (KWW Ryszarda Grobelnego) – 51 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent III LO oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Po studiach pracował jako wykładowca na UAM. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin i Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich. Laureat Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia w zakresie programu rozwoju miasta Poznania. Od 1990 r. radny Poznania, a od 2002 r. wiceprezydent miasta.

Wybrany w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 2279 głosów.

14. Kretkowska Katarzyna Maria (SLD) – 52 lata, urodzona w Gdyni. Do Poznania przyjechała na studia, skończyła filologię angielską na UAM. Nauczycielka akademicka, obecnie kieruje Studium Języków Obcych w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Działa społecznie, jest m.in. współorganizatorką społecznej szkoły podstawowej „Dębinka” i Centrum Informacji dla Kobiet. Feministka, działa na rzecz równouprawnienia, współorganizatorka zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy o parytetach. W latach 80. działała w opozycji. W Radzie Miasta Poznania zasiada od 1994 r., od 2002 r. bezpartyjna.

Wybrana w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymała 2066 głosów.

15. Kręglewski Wojciech Jerzy (PO) – 55 lat, z wykształcenia inżynier elektryk. W latach 80. działał w „Solidarności”. Obecnie jest prezesem zarządu polsko-francuskiej spółki V33-Polska. W Radzie Miasta Poznania znajdzie się już po raz szósty. W ostatniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 2116 głosów.

16. Król Dominika Urszula (PO) – 30 lat. Z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska, pracuje jako chemik analityk i pracownik naukowy. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Wybrana w okręgu nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymała 1113 głosów.

17. Kubel Juliusz Paweł (PO) – 61 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent IX LO w Poznaniu oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Publicysta, autor wierszy, piosenek, opowiadań i słuchowisk radiowych, m.in. „Blubrów Starego Marycha”. Współzałożyciel zakładowej struktury NSZZ "Solidarność" w PRiTV w Poznaniu, przewodniczący poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Honorowy Obywatel Poznania. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1573 głosy.

18. Lewandowski Tomasz Jacek (SLD) – 32 lata, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Członek SLD od 1998 r. Pracował w gabinecie minister edukacji, Krystyny Łybackiej. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Od 2006 r. jest radnym, a od 2007 r. także przewodniczącym SLD w Poznaniu.
Wybrany w okręgu nr 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 1533 głosy.

19. Markowski Przemysław Adam (PiS) – 36 lat, absolwent m.in. Wydziału Prawa i Administracji UAM. Wieloletni pracownik Urzędu Miasta na różnych stanowiskach. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 2318 głosów.

20. Mikuła Łukasz Michał (PO) – 28 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent II LO w Poznaniu, na UAM ukończył studia z gospodarki przestrzennej oraz prawo. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem „Memoramus”, pracuje m.in. w zespole autorskim Centrum Badań Metropolitalnych UAM, przygotowującym pierwszą w historii Strategię Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej – „Metropolia Poznań 2020”

Wybrany w okręgu nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 890 głosów.

21. Napieraj Norbert Marek (KWW Ryszarda Grobelnego) – lat 30. W przeszłości był m.in. członkiem Młodzieży Wszechpolskiej i wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści. Przez wiele lat był doradcą parlamentarnym i dyrektorem biur poselskich. DO kwietnia 2009 r. był członkiem PiS – partię opuścił po głośnym zamieszaniu wokół Marcina Libickiego. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w okręgu nr 7 (Piątkowo). Otrzymał 1251 głosów.

22. Nowicka Maria Bożena (PO) – lat 74, urodzona w Gnieźnie. Abolwentka Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Przyczyniła się do powołania Stowarzyszenia Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg oraz Domu Seniora na Świerczewie.

Wybrana w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymała 777 głosów.

23. Nowowiejska Janina Kazimiera (PO) – lat 66, urodzona w Poznaniu. Absolwentka Liceum Sióstr Urszulanek w Poznaniu oraz Wydziału Prawa na UAM. Przez wiele lat pracowała jako radca prawny. Od 1996 r. kieruje Towarzystwem im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu, początkowo jako wiceprezes, a następnie, od 2000 r. jako prezes zarządu. Od 2002 r. zasiada w Radzie Miasta.

Wybrana w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymała 1759.

24. Pawlik Adam (KWW Ryszarda Grobelnego) – 31 lat. Z wykształcenie politolog. Przewodniczący Rady Osiedla Zielone Rataje i Ratajskiego Porozumienia Rad Osiedli. Należał do zarządu Stowarzyszenia My-Poznaniacy, z którego odszedł, aby móc kandydować do Rady Miasta z listy KWW Ryszarda Grobelnego.

Wybrana w okręgu nr 5 (Rataje Starołęka). Otrzymał 1319 głosów.

25. Przybylak Maciej (KWW Ryszarda Grobelnego) - 47 lat, urodzony w Poznaniu. Pracował w Ekspresie Poznańskim i Gazecie Poznańskiej. Przez 6 lat prowadził program „Temat dla Prezydenta” w telewizji WTK. Za działalność w sporcie został wyróżniony Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej przyznawaną przez ministra sportu

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1566 głosów.

26. Skrzypinski Krzysztof Ryszard (PO) - 34 lata, urodzony w Śremie. Absolwent prawa na UAM. Pracuje w: H. Cegielski Poznań S.A. Jest założycielem Biura Porad Prawnych PO, wolontariuszem Fundacji Na Rzecz Ludzi Osamotnionych "Srebrne Lata" w Poznaniu i członkiem Platformy Obywatelskiej. Podczas kadencji 2006-2010 był przewodniczącym Komisji Polityki Przestrzennej.

Wybrany w okręgu wyborczym nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 2088 głosów.

27. Smól Sławomir Andrzej (KWW Ryszarda Grobelnego) - 50 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent II LO i Akademii Medycznej w Poznaniu. Obecnie pracuje w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Poznaniu. Od 1991 roku jest również pracownikiem naukowo – dydaktycznym Akademii Medycznej w Poznaniu. Był członkiem „Podziemnej Solidarności” w latach 1984-1989 oraz członek Zarządu Miejskiej Platformy Obywatelskiej.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 6 (Grunwald). Otrzymał 1520 głosów.

28. Stecka Urszula Łucja (PO)
– lat 25. Absolwentka Liceum św. Marii Magdaleny oraz Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Współtworzyła fundację Poznań Polis, była też asystentką Zarządu Fundacji Pomocy Samotnej Matce Pro – Vita, obecnie dyrektor wydawnictwa Metropolia Poznań. Należy do Platformy Obywatelskiej oraz Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Wybrana w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymała 1003 głosów.

29. Sternalski Marek Jan (PO) - 42 lata, urodzony w Bielsku-Białej. Na początku lat 90. byłem członkiem Komisji Krajowej Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz jednym z założycieli w rodzinnym mieście Kongresu Liberalno-Demokratycznego a później Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Do 2009 roku był doradcą politycznym sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rafała Grupińskiego.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymał 2206 głosów.

30. Szczuciński Antoni (SLD) – 60 lat, urodzony w Krzywej. Absolwent fizyki na UAM, uzyskał też tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie filozofii, od 2003 r. profesor na UAM i WSNHiD. Jest wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W Radzie Miasta zasiada od 1994 r. W minionej kadencji był przewodniczący Klubu Radnych "Lewica i Demokraci" oraz przewodniczący Komisji Kultury i Nauki.

Wybrany w okręgu nr 3 (Winogrady). Otrzymał 1772 głosy.

31. Szynkowski vel Sęk Szymon Andrzej (PiS) – 28 lat, urodzony w Poznaniu. Absolwent VI LO oraz stosunków międzynarodowych na Wydziale Prawa UAM. Pracował m.in. jako doradca europosła Marcina Libickiego oraz asystent Jacka Tomczaka, także posła w Parlamencie Europejskim, od ostatnich wyborów do Europarlamentu współpracuje z Konradem Szymańskim. Do 2008 r. był przewodniczącym Młodych Konserwatystów w Wielkopolsce. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r., w minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 1897 głosów.

32. Świątkowski Hubert Maurycy (PO) – 41 lat. Absolwent IV LO w Poznaniu oraz Wydziału Prawa na UAM. Posiada tytuł doktora nauk prawnych - wykłada w Wyższej Szkole Bankowej i Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu oraz prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Radnym jest od 2002 r., w ostatniej kadencji był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Członek Platformy Obywatelskiej.

Wybrany w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Wilda). Otrzymał 3055 głosów.

33. Tomczak Michał Bartłomiej (PO) - 42 lata, urodzony w Poznaniu. Z wykształcenia prawnik. Pracuje jako doradca zawodowy i organizacyjno-prawny, specjalizujący się w problematyce zatrudniania osób niepełnosprawnych. Był dyrektorem poznańskiego oddziału Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Radny od 1998 r., w ostatniej kadencji był przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo).Otrzymał 1723 głosów.

34. Urbańska Beata Kinga (SLD) – 34 lata. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Bankowości. Do tej pory udzielała się w Radzie Osiedla Komandoria - Podwale.

Wybrana w okręgu nr 4 (Naramowice, Morasko, os. Warszawskie, Szczepankowo). Otrzymała 1286 głosów.

35. Wiśniewski Mariusz Michał (PO) - 32 lata, urodzony w Poznaniu. Ukończył politologię oraz prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Był organizatorem i koordynatorem jedynego Polsce miejskiego programu staży studenckich. Współzałożyciel Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Był współpracownikiem społecznym posła do Parlamentu Europejskiego, Filipa Karczmarka. Od 2008 roku jest współpracownikiem wojewody wielkopolskiego Piotra Florka. W Radzie Miasta zasiada od 2006 r.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr. 5 (Rataje, Starołęka). Otrzymał 3844 głosów.

36. Wośkowiak Wojciech Tadeusz (KWW Ryszarda Grobelnego) - 43 lata, urodzony w Wolsztynie. Ma wykształcenie średnie. Do kwietnia 2009 r. był członkiem PIS-u, odszedł wraz z kilkoma innymi działaczami po zamieszaniu wokół Marcina Libickiego. W Radzie Miasta zasiada od 2002 r., w ostatniej kadencji był przewodniczącym Komisji Samorządowej.

Wybrany w Okręgu Wyborczym nr 2 (Łazarz, Jeżyce). Otrzymał 2231 głosów.

37. Zawieja Bartosz Józef (PO) – 32 lata. Z wykształcenia inżynier transportu szynowego. Przewodniczący Koła PO Grunwald, członek zarządu PO w Poznaniu, przewodniczący Rady Osiedla ,,Górczyn”, brat zmarłego tragicznie w 2009 r. radnego Macieja Zawiei.

Wybrany w okręgu nr 6 (Grunwald). Otrzymał 3572 głosy.

Czytaj też:
Wybory prezydenckie w Poznaniu. Kto wygra w drugiej turze?

W drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania spotkają się Ryszard Grobelny oraz Grzegorz Ganowicz. Jak oceniają wyniki?

VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3