Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacje wyrostka już nie w szpitalu Raszei

Karolina Koziolek
Sławomir Seidler
Chirurdzy ze szpitala Raszei w Poznaniu twierdzą, że wbrew zapewnieniom dyrekcji zmniejszyła się dostępność do usług medycznych na tamtejszym oddziale chirurgicznym. - Nastąpił dramatyczny spadek operacji z zakresu chirurgii urazowej i ogólnej - zapewnia Marek Nowik, jeden z chirurgów z Raszei.

Chirurdzy mówią zgodnie, że to z czego słynął oddział powoli odchodzi w zapomnienie. - Poza tym całkowicie przestaliśmy przyjmować, jak było do tej pory, pacjentów ze szpitali z Szamotuł, Grodziska czy Rawicza. Za co tak wdzięczni byli nam ordynatorzy tamtejszych oddziałów - mówi Paweł Janusz, inny lekarz z oddziału.

Większość operacji stanowią obecnie zabiegi z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, czyli endoskopia i artroskopia, dziedziny, w których specjalizuje się nowy zarządca oddziału Aleksander Sowier.

Czytaj także: Poznań - Chirurdzy z Raszei oburzeni decyzjami dyrekcji

- Zapowiadaliśmy już wcześniej, że tak może się stać. Obecnie w ciągu dnia na oddziale wykonuje się około 10 operacji, w których specjalizuje się Sowier, a trzy to operacje przepukliny, wyrostka czy tzw. urazówka - mówi Paweł Janusz.

- To pokazuje, że profil oddziału się rozszerza, wykonywane są operacje, których kiedyś tu nie było - mówi Aleksander Sowier. - Medycyna idzie do przodu, skłania się właśnie ku chirurgii małoinwazyjnej, a lekarze wciąż nie chcą tego uznać.

Czytaj także: Poznań - W szpitalu im. Raszei spór chirurgów z dyrekcją na ostrzu noża

Od początku września na oddziale przyjmuje tylko jeden dyżurny, a nie dwóch jak do tej pory, co, jak twierdzą chirurdzy, powoduje wzrost niebezpieczeństwa dla osób przebywających na oddziale. - Chirurg musi być w kilku miejscach na raz, to może wydłużyć nawet o kilka godzin czas oczekiwania na lekarza - mówi Paweł Janusz.

Bunt lekarzy w szpitalu Raszei rozpoczął się na początku lipca, kiedy oddział chirurgiczny przejął w drodze konkursu Sowmed. Chirurdzy uznali wówczas, że konkurs rozpisany przez dyrekcję szpitala, naruszał prawo i skierowali sprawę do sądu. Pierwsza rozprawa została wyznaczona na 10 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto