Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Tumski. Gigantyczna makieta średniowiecznego Poznania [ZDJĘCIA]

RED
Leszek Wesołowski i Agnieszka Stempin oraz  fragment powstającej makiety
Leszek Wesołowski i Agnieszka Stempin oraz fragment powstającej makiety mat. promocyjne
Gigantyczna makieta średniowiecznego Poznania będzie nową atrakcją Rezerwatu Archeologicznego Genius loci! Rekonstrukcji średniowiecznego grodu dokonali uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Makieta wykonana został przez uczniów pracujących pod kierunkiem Leszka Wesołowskiego w skali 1:200. Zajmuje powierzchnię 6 m2. W ręce pracowników Rezerwatu Archeologicznego Genius loci trafi w piątek, 24 kwietnia. W sobotę będzie można już ją oglądać na Ostrowie Tumskim.

Zobacz też: Terra Incognita - odkryj Ostrów Tumski! Serwis specjalny

- Nie będzie to statyczny eksponat - zaznacza Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. - Naszych zwiedzających czeka pełne wyzwań zadanie, polegające na każdorazowym złożeniu kilkuset elementów grodu – obwarowań, bram, mostów, domostw, katedry czy palatium Mieszka I. Nowa makieta jest ewenementem na skalę Polski” – zapewnia Agnieszka Stempin.

Pierwsi chętni będą mogli spróbować swych sił w układaniu makiety już w sobotę, 25 kwietnia podczas imprezy zatytułowanej "W krainie grodów”. Od 11.00 do 13.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Ilość miejsc ograniczona (wstęp po zakupie biletu ulgowego – 4 zł). Zapisy już trwają – należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres [email protected] lub pod numerem telefonu: 61 852 21 67.

Zadaniem dzieci będzie ułożenie trójwymiarowych „puzzli”, jakimi niewątpliwie są elementy składające się na gród oraz ulokowanie w nim średniowiecznych mieszkańców. Natomiast o godz. 17.00 rozpoczną się bezpłatne projekcje filmów związanych z tematyką grodów wczesnośredniowiecznych. Pokazany zostanie film z cyklu "Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca pt. "Miasto zatopionych bogów” oraz dokument obrazujący działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.

Uroczystość przekazania makiety odbędzie się w Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Poznaniu 24 kwietnia o godz. 12.00. Przekazanie nastąpi w trakcie obchodów dnia patrona szkoły - w przeddzień 990 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”.

Skomentuj:

Ostrów Tumski. Gigantyczna makieta średniowiecznego Poznania [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto