Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada pokoleń, wielki tort i bańki mydlane na finał Poznańskich Dni Rodziny

Redakcja
Uczestnikom parady zostanie rozdane tysiąc urządzeń do wypuszczenia baniek mydlanych. Parada przejdzie na plac Wolności, gdzie na wszystkich będzie czekał 89-kilogramowy tort.
Uczestnikom parady zostanie rozdane tysiąc urządzeń do wypuszczenia baniek mydlanych. Parada przejdzie na plac Wolności, gdzie na wszystkich będzie czekał 89-kilogramowy tort. Waldemar Kaiser
Aż 89 kilogramów będzie ważył Tort Wolności, który w sobotę, 1 czerwca o godz. 16 pojawi się na placu Wolności. Wcześniej ulicami Poznania przejdzie parada, której uczestnicy będą m.in. robić bańki mydlane. Tak ma wyglądać wielki finał Poznańskich Dni Rodziny.

- Do pracy nad tortem przystąpiliśmy od razu po pierwszych rozmowach z miastem - mówi Jurij Gorobczyszyn, który nauki pobierał u światowej sławy cukierników – Teda Chaixa, Antonio Bachoura, czy Alezandrea Bordeaux. - Jego kształt będzie nawiązywał do mapy Poznania z podziałem na dzielnice. Zaplanowaliśmy malinowo-kokosowy smak, dzięki temu tort w przekroju będzie biało-czerwony. To idealne nawiązanie do rocznicy wyborów, którą chcemy uczcić.

Właśnie Tortem Wolności zakończą się Poznańskie Dni Rodziny i rozpoczną obchody pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

- Tort będą dzielić znane i lubiane osoby, między innymi Aleksandra Banasiak, Szymon Ziółkowski, Piotr Reiss, czy Bartosz Bosacki – zapowiada Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw społeczeństwa obywatelskiego. - Jest on elementem ogólnopolskiej akcji społecznej „Menu Wolności”, w którą włączyło się 30 miast. Każde z nich będzie świętować innym daniem. W Poznaniu jest to tort, bo poznaniacy lubią chodzić „na słodkie”, W Szczecinie rządzi paprykarz szczeciński, a np. w Kielcach jajka z majonezem kieleckim.

Wielkie dzielenie 89-kilogramowego tortu i częstowanie nim poznaniaków rozpocznie się w sobotę, 1 czerwca o godz. 16.

O tym, jak wygląda robienie tortu ważącego 89 kg, opowiada Jurij Gorobczyszyn, szef cukierni, która go wykona:

O godzinie 19.30 w restauracji Cucina odbędzie się biletowana Kolacja Wolności.

- Będzie tu można zjeść potrawy serwowane 30 lat temu przy Okrągłym Stole – zdradza Białas. - Impreza jest biletowana. Do nabycia jest 80 biletów, każdy w cenie 198,90 zł.

Cena biletu, podobnie jak waga Tortu Wolności, nawiązuje do wydarzeń z 1989 roku. A co jedli uczestnicy Okrągłego Stołu? Galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy, a na deser pączek.

- Od godziny 18.30 zapraszamy do Teatru Polskiego – zachęca Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, krytyk kulinarny. - Najpierw z Katarzyną Bosacką będziemy rozmawiać o tym, co wydarzyło się na polskim stole w latach 80. i 90., a potem odbędzie się projekcja filmu Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza pt. „Opowieści Okrągłego Stołu”, ukazującego szczery zapis tego, co miało miejsce w kuluarach obrad Okrągłego Stołu.

Zaproszenia na projekcję filmu będą dostępne od środy, 29 maja do wyczerpania puli. Można je odbierać w kasie Teatru Polskiego przy ulicy 27 Grudnia 8/10 w godzinach 10-18 oraz w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ulicy Ratajczaka 44, w godzinach 10-18.

To nie jedyne atrakcje, które czekają na poznaniaków 1 czerwca.

- Zakończenie Poznańskich Dni Rodziny rozpocznie się o godzinie 11.30 na Starym Rynku – zapowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. - Po obejrzeniu koziołków i wysłuchaniu hejnału w wykonaniu ukulele barwny korowód wyruszy w stronę placu Wolności. Uczestnikom parady pokoleń rozdamy tysiąc urządzeń do robienia baniek mydlanych. Będziemy radośnie i barwnie świętować.

Poza Tortem Wolności uczestnicy imprezy będą mogli wysłuchać największych hitów między innymi zespołu ABBA, które przypomni grupa MammaMia Show, na ukulele zagra brytyjski artysta Peter Moss, będzie można obejrzeć "Blumowe Piosenki" - spektakl muzyczny oparty na twórczości Studia Teatralnego BLUM. Światowe przeboje operetkowe wykonają artyści poznańskich i łódzkich scen. O godzinie 16.10 na scenie wystąpi poznański zespół Negativ.

- Natomiast o godzinie 17 rozpocznie się koncert Mieczysława Szcześniaka – dodaje prezydent Solarski.  

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto