Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Marcinkowskiego - fortyfikacje, staw i skatepark w centrum Poznania [ZDJĘCIA]

ZSN
Park Marcinkowskiego w Poznaniu
Park Marcinkowskiego w Poznaniu ZSN
Park Marcinkowskiego powstał w pierwszej dekadzie XX wieku w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się fortyfikacje poligonalnej Twierdzy Poznań. Po wojnie zajął tereny po dwóch zlikwidowanych cmentarzach. Zapraszamy na spacer fotograficzny po tym niezwykłym miejscu. Zobaczcie zdjęcia.

Park Marcinkowskiego - fortyfikacje, staw i skatepark w centrum Poznania

Decyzja o zniesieniu znajdujących się na lewym brzegu Warty umocnień rdzenia XIX-wiecznej Twierdzy Poznań zapadła w 1902 roku. Na terenach pofortecznych w latach 1903-18 powstała Dzielnica Cesarska z reprezentacyjnymi budynkami (m.in. Zamkiem Cesarskim, Teatrem Wielkim, Akademią Królewską i Dyrekcją Poczty) oraz parkami.

Jeden z nich - park Fryderyka Schillera - zlokalizowano w 1906 roku na południowym skraju dzielnicy. Rok później wśród zieleni odsłonięto kolumnę z popiersiem patrona. Po odzyskaniu niepodległości parkowi nadano imię Karola Marcinkowskiego. Z kolumny zniknęło popiersie Schillera, a zastąpiło je wykonane przez Władysława Marcinkowskiego popiersie Juliusza Słowackiego.

W drugiej połowie lat 40. park powiększono o tereny zlikwidowanego cmentarza ewangelickiego parafii św. Krzyża (nekropolia znajdowała się po południowej stronie dzisiejszej ul. Powstańców Wielkopolskich). W następnej dekadzie parkowe granice rozszerzono o tereny rozciągające się wzdłuż ul. Towarowej (do 1959 roku mieścił się tam katolicki cmentarz parafii św. Marcina). Jak się okazało w ubiegłym roku, pod ziemią zachowało się jeszcze wiele kości. Podczas prac prowadzonych na ul. Towarowej znaleziono ponad 1200 mogił.

ZOBACZ TEŻ: Park Marcinkowskiego - skatepark to prawdziwy hit [ZDJĘCIA]

Przez kilkadziesiąt lat pod ziemią skrywał się też jeden z dwóch zachowanych elementów lewobrzeżnego pierścienia twierdzy poligonalnej, czyli trzykondygnacyjny blokhauz Bastionu Colomb. Obiekt długo był niemal całkowicie zasypany, a dolne kondygnacje zalane wodą. Dopiero w drugiej połowie lat 90. rozpoczęto prace remontowe, które z powodzeniem trwały do 2001 roku, kiedy to w zabytkowym wnętrzu otwarto pub.

Warto tam nie tylko wypić piwo, ale i uważnie przyjrzeć się wnętrzu. Z prawej strony, nad barem wmurowany jest zwornik z piaskowca z datą zakończenia budowy – 1854. Na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych budowli, masowo występują zaś cegły z oznaczeniem H54 (liczba 54 to dwie ostatnie cyfry roku produkcji). Na dolnej kondygnacji zachowały się kanały minerskie oraz instalacje odwadniające, odprowadzające wodę napływająca tu od ponad 150 lat.

Wpołudniowej części parku przetrwało natomiast kilka szczelin przeciwlotniczych wybudowanych przez Niemców w czasie okupacji. Po tej samej stronie ulicy w listopadzie ubiegłego roku oddano do użytku kolejny poznański skatepark. Korzystają z niego nie tylko rolkarze. Można tam też spotkać m.in. miłośników akrobacji rowerowych. Na budowie skateparku skorzystały jednak nie tylko osoby lubiące aktywny wypoczynek. W ramach inwestycji przeprowadzono również remont części alejek oraz zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci.

Park Marcinkowskiego - CZYTAJ WIĘCEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto