Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pawilon Nowa Gazownia. Będzie konkurs na operatora obiektu

Kamil Babacz
Pawilon Nowa Gazownia w Poznaniu
Pawilon Nowa Gazownia w Poznaniu Łukasz Gdak
Pawilon Nowa Gazownia ma być bardziej atrakcyjnym miejscem niż dotychczas. Urząd miasta poszukuje nowego operatora obiektu, który od trzech lat stoi przy ul. Ewangelickiej. Jakie kryteria powinien spełnić? To starano się ustalić podczas kolejnej kawiarenki obywatelskiej.

Pawilon miał być tylko tymczasową zapowiedzią wielkiego centrum kulturalnego, które miało narodzić się w sąsiedniej Starej Gazowni. Z wielkich planów nic nie wyszło. Gazownia niszczeje, a Pawilon stoi i nie za bardzo wiadomo, co z nim zrobić. Korzystają z niego czasem festiwale, teatry, organizatorzy koncertów. Narzekają na niedostosowanie Pawilonu do ich potrzeb. Na dodatek na Pawilon skarżą się jego sąsiedzi - mieszkańcom i pobliskiej parafii nie podobają się hałaśliwe wydarzenia w tym otoczeniu.

Zobacz też: Pawilon Nowa Gazownia - VI Mistrzostwa Polski Beatmakerów [ZDJĘCIA]

Sześć organizacji pozarządowych zaprezentowało wczoraj swoje pomysły na Pawilon w 10-minutowych prezentacjach - czasem bardzo od siebie odmiennych, czasem w wielu punktach zbieżnych. Były propozycje kontynuowania działalności Pawilonu jako otwartego dla innych podmiotów, jak i zupełnie zmieniającego jego dotychczasową tożsamość.

Do tych drugich należy zakwalifikować propozycję Stowarzyszenie Musica Patria, które zrzesza muzykologów, muzyków i studentów kierunków muzycznych. Skupia się na muzyce XVIII-wiecznej, szczególnie wielkopolskiej, ale działalność pawilonu miałaby być szersza. - Chcemy, by ludzie mogli dowiedzieć się wiele na temat muzyki i dźwięku - mówiła przedstawicielka stowarzyszenia. Pawilon miałby skupić się na warsztatach - od kompozytorskich po źródłoznawczych. Odbywałyby się tu też koncerty.

Art Fraction Foundation, organizacja powiązana z kierunkiem Media Interaktywne i Widowiska na UAM, widziałaby w tym miejscu Centrum Sztuki, Nauki i Technologii, wzorowane na przykład na Centrum Nauki Kopernik. - Czujemy potrzebę powołania instytucji, która łączyłaby najnowsze technologie ze sztuką. W tym kierunku zmierza nowoczesna humanistyka - przekonywał Patryk Lichota.

Barak Kultury chciałby w Pawilonie ściśle skupić się na współpracy z mieszkańcami, otworzyć się na dzielnice, a także na różne grupy odbiorców - m.in. dzieci, seniorów i osoby niepełnosprawne. Pomóc miałyby w tym różne ścieżki działalności - edukacyjne, artystyczne, filmowe. Proponuje m.in. stworzenie pierwszego klubu filmowego dla niesłyszących. PTAAK wyobraża sobie Pawilon jako nowy klub środowisk twórczych. Teatr Strefa Ciszy bierze z kolei pod uwagę przeniesienie do Pawilonu Sceny Roboczej.

W grupowych rozmowach po prezentacjach wynikło jednak, że konstruując kryteria konkursu trzeba rozstrzygnąć, czy prowadzona działalność ma być wąska, czy interdyscyplinarna, czy operator ma realizować swój program, czy raczej dzielić środki między innych. Wszystkie pytania uczestników zostały zapisane, a urzędnicy postarają się na nie wkrótce odpowiedzieć.

Skomentuj:

Pawilon Nowa Gazownia. Będzie konkurs na operatora obiektu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto