13 kwietnia przypada w piątek, co zapewne u niektórych osób wzbudza obawy o to, czy dzień upłynie miło. Sprawdziliśmy, czy poznaniacy wierzą w takie przesądy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przesąd jest przekonaniem, że niektóre wydarzenia mają na nas sprowadzić pecha, a inne szczęście. Niektórzy ludzie wierzą w zabobony, inni podchodzą do nich z przymrużeniem oka.

Piątek trzynastego uznawany jest za datę przynoszącą pecha m.in. w Polsce, Niemczech, Czechach czy Słowacji. Według tradycji w ten dzień nie należy podejmować żadnych ważnych decyzji i szczególnie na siebie uważać, aby nie spotkało nas coś przykrego. Zapytani przez nas mieszkańcy Poznania nie przywiązują jednak wagi do przesądów i bez obaw rozpoczęli dzisiejszy dzień.

- Do przesądów podchodzę pół żartem, pół serio - mówi Kasia. - Nie jestem przesądna, w domu mam dwa czarne koty, więc nie stanowi to dla mnie żadnego problemu.

Poznianiacy nie obawiają się także tego, że może im się w ten dzień przytrafić coś złego.
- Nic złego nigdy nie spotkało mnie w piątek trzynastego - zapewnia Alicja. - Nie mam więc powodów, aby zwracać na ten dzień szczególną uwagę.

Dla niektórych jest to po prostu dzień, jak co dzień.
- Jeśli nawet coś niemiłego się wydarzy, to będzie to raczej czysty zbieg okoliczności - przyznaje Natalia.

Są też tacy, którzy w przesądy nie wierzą z powodu swoich przekonań religijnych.
- Katolik nie powinien wierzyć w zabobony czy magię - mówi pani Halina. - Przyjmowanie przesądów to sprzeciwianie się wierze.

Trzynastego w piątek może przypaść maksymalnie trzy razy w roku. Tak jest właśnie w tym roku.

A jaki jest Was stosunek do "magicznych dat" typu 13 w piątek, przechodzenia pod rozstawioną drabiną czy widoku czarnego kota? Czekamy na Wasze komentarze pod tym artykułem.
Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

.. Pierwszy 13 był w styczniu, teraz w kwietniu mamy drugi 13.
W lipcu przypada kolejny, trzeci już 13 ...

A więc hmm cóż, zanim się napisze jakiś artykuł faktycznie wypadałoby się najpierw upewnić bo wygląda to kiepsko :(

. (gość)

do autora.... trzynastego w piątek nie wypada tylko raz w tym roku... mamy marzec a to już drugi trzynasty piątek w tym roku, ktoś widzę nie zerknął do kalendarza