Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIENIĄDZE - Telewizja tnie zatrudnienie, wieczorny Teleskop krótszy

Tomasz Cylka, Łukasz Cieśla
Poznańska telewizja ma nową ramówkę, ale krótszy Teleskop
Poznańska telewizja ma nową ramówkę, ale krótszy Teleskop Piotr Jasiczek
Krótszy wieczorny Teleskop oraz mniejszy budżet niż rok temu – z tymi kłopotami musi się zmierzyć poznański oddział TVP.

Trudna sytuacja finansowa wynika z niższych wpływów z abonamentu i dotyczy także innych ośrodków regionalnych. Telewizja dostała mniejsze dofinansowanie niż rok temu. Na szesnaście ośrodków regionalnych przypadło tylko 150 milionów złotych, co stanowi ponad 20-procentowy spadek. Z ogólnopolskich danych wynika, że ośrodek w Poznaniu straci w 2009 roku prawie 2,5 miliona złotych. Dostanie 9,75 miliona złotych, a w ubiegłym roku dofinansowanie przekroczyło 12 milionów złotych.

Przede wszystkim dlatego TVP ogłosiła zbiorowe zwolnienia. Wypowiedzenie w całej firmie dostało prawie 400 osób, choć planowano pożegnać się z ponad 500. Mimo cięcia wydatków, poznańska telewizja zapowiada, że wprowadzane oszczędności nie wpłyną negatywnie na ofertę programową. Jak mówi Lena Bretes, dyrektor poznańskiego oddziału, znaleziono już bowiem „dziury”, przez które uciekały pieniądze. Nie chce jednak zdradzić szczegółów, bo to tajemnica firmy. Wiadomo, że wskutek restrukturyzacji, pracę ma stracić dziewięć osób. Wśród nich jest czterech dziennikarzy. Pozostali pracowali w administracji. Kilka osób przeszło na emeryturę, a o dwie walczy zakładowa Solidarność.

– Oszczędności nie wpłynęły na naszą ofertę programową. Świadczy o tym jesienna ramówka, którą przedstawimy w środę – mówi Lena Bretes.
Nie oznacza to jednak, że programu regionalnego będzie więcej na antenie TVP Info. Nadal będą to dziennie niecałe trzy godziny, a przypomnijmy, że w drugiej połowie lat 90. było aż 16 godzin materiałów z regionu. Poza tym, wszystko wskazuje na to, że wieczorne wydanie Teleskopu zostanie znacznie skrócone. Pasmo publicystyczne dostało bowiem tylko trzynaście minut, mimo że do tej pory trwało pół godziny. W ciągu niespełna kwadransa nie uda się wyemitować pełnego wydania Teleskopu, lecz jedynie jego flesz. Tym bardziej że trzeba jeszcze pokazać wiadomości sportowe oraz pogodę. Dlaczego Teleskop będzie krótszy? Władze telewizji odpowiadają konsekwentnie to samo.

– Zarząd podjął decyzję o likwidacji wieczornego pasma informacyjno-publicystyczne-go – stwierdza Daniel Jabłoński, p.o. rzecznika TVP.
Rada programowa poznańskiego ośrodka telewizji od trzech lat walczy o zwiększenie roli ośrodków regionalnych, ale zarząd nie reagował na pisma i prośby. Władz nie przekonują nawet tak ważne argumenty jak to, że Telewizja Polska przekazując coraz mniej wiadomości z regionu, nie realizuje swojej misji. Stanowisko w obronie regionalnej telewizji zajął Konwent Marszałków RP, ale sytuacja się nie zmieniła. Jak zapewnia profesor Waldemar Łazuga, szef rady programowej poznańskiej TVP, Wielkopolska za każdym razem reaguje, gdy program regionalny traci na ogólnopolskiej antenie. Ale poza rolą opiniotwórczą, rada nie ma mocy decyzyjnej.

Ostatnio w obronie wieczornego Teleskopu wystąpiły także władze poznańskiej telewizji. Jednak przez miesiąc nie dostały odpowiedzi od swoich przełożonych z Warszawy. Zanosi się więc na to, że od 28 września wieczorny Teleskop będzie trwał znacznie krócej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PIENIĄDZE - Telewizja tnie zatrudnienie, wieczorny Teleskop krótszy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto