Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Eurocoptery będą mogły lądować w Pile

Agnieszka Świderska
Warszawski wykonawca ma za sobą modernizację większości przyszpitalnych lądowisk
Warszawski wykonawca ma za sobą modernizację większości przyszpitalnych lądowisk fot. Agnieszka Świderska
Już nie „inne miejsce startów i lądowań”, ale prawdziwym lądowiskiem dla śmigłowców ratowniczych będzie dysponował od początku lipca szpital specjalistyczny. Do końca czerwca ma się bowiem zakończyć przebudowa starego. Co w ramach niej?

– Nowa płyta, nowe profesjonalne oświetlenie, nowe ogrodzenie, budka z agregatem na wypadek pożaru oraz rozdzielnia zasilająca oświetlenie – wylicza Roman Czerski, zastępca dyrektora szpitala ds. techniczno-eksploatacyjnych.

I takie właśnie lądowisko zostanie zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Niemal identyczna informacja trafi do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz ich śmigłowiec musiałby lądować na płycie byłego lotniska wojskowego; nie da się bowiem lądować na dachu koparki, które stoją teraz na płycie przyszłego lądowiska. Na szczęście, takiej potrzeby nie było.

Śmigłowce w Pile lądują najczęściej po to, żeby zabrać organy, które mogły komuś jeszcze uratować życie, ale i to zdarza się sporadycznie – zaledwie kilka razy w roku. Tyle że lotnicze pogotowie nie ma za bardzo czym latać. Dopiero w tym roku rozpoczęła się wymiana floty: wysłużone Mi-2 zastąpią francusko-niemieckie Eurocoptery, które bardziej przypominają powietrzne karetki niż wielozadaniowe rosyjskie maszyny.

Na lądowanie pierwszego Eurocoptera w Pile trzeba będzie jednak poczekać. Tyle że teraz będzie miał już gdzie lądować. Kosztowało to szpital ponad pół miliona złotych. Te pieniądze jednak prędzej czy później musiały się znaleźć.

– Jeżeli mamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, to musimy mieć lądowisko dla śmigłowców ratunkowych – tłumaczy Roman Czerski.
Za rewolucję na pilskim lądowisku szpital nie płaci jednak sam. Jego przebudowa odbyła się w ramach większej inwestycji, która obejmowała również doposażenie SOR i nowy bezprzewodowy system łączności. Rachunek za tę inwestycję to prawie 1,7 mln złotych, z czego 1,4 mln to pieniądze, które przyszły z zewnątrz, a konkretnie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jak na razie jedyne w północnej Wielkopolsce pełnostandardowe lądowisko z atestem ULC posiada Szpital Powiatowy w Złotowie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto