Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po poznańskiej aglomeracji z jednym biletem

Lilia Łada
Lilia Łada
Jeden system komunikacyjny dla Poznania i okolicznych gmin ułatwiłby życie mieszkańcom - co do tego od lat nikt nie ma wątpliwości. Ale jak to zorganizować? Sprawa wspólnej komunikacji zdominowała debatę o poznańskiej aglomeracji.

Przyczyny tego stanu rzeczy sa różne. Każda gmina zorganizowała sobie swoją komunikację zgodnie z życzeniami mieszkańców i możliwościami finansowymi. W większości przypadków gminne autobusy dowożą mieszkańców na wydzielone przystanki gdzieś w centrum miasta, skąd pasażerowie mogą ruszać w dalszą podróż komunikacją poznańską.

I to właśnie się pasażerom nie bardzo podoba. Bo dlaczego mieszkając na przykład w Luboniu a pracując w Poznaniu muszą płacić za bilety i jednej i drugiej komunikacji?

- Z mojej części Lubonia mogę dojeżdżać albo autobusem lubońskim, albo poznańskim - opowiada pani Maria, pracująca przy Garbarach w Poznaniu. - Kupowanie dwóch biletów na dwie komunikacje jest dla mnie za drogie, więc wybieram poznańską, bo kupując komkartę mam także możliwość poruszania się po Poznaniu w razie potrzeby. Ale idealnym dla mnie wyjściem byłoby posiadanie biletu sieciowego wspólnego dla obu komunikacji. Byłoby taniej, taką przynajmniej mam nadzieję, no i szybciej mogłabym dojechać do Poznania, a po pracy szybciej wrócić.

Wszystko wskazuje na to, że marzenia pani Marii mogą się spełnić. Już w najbliższy poniedziałek, 26 października miasto Poznań oraz gminy Luboń, Puszczykowo, Murowana Goślina i Mosina podpiszą list intencyjny w sprawie powołania Międzygminnego Związku Transportowego. Efektem działalności Związku miałoby być właśnie wypracowanie mechanizmów  działania wspólnej komunikacji dla tych gmin, której pasażerowie mogliby jeździć z jednym biletem - lub jedną komkartą.

Z pewnością nie będzie to łatwe - okoniem staną na pewno firmy prowadzące gminne przewozy, zwłaszcza te, które mają monopol na swoim terenie. Ale gra jest warta świeczki, zdaniem Mirosława Kruszyńskiego, zastępcy prezydenta Poznania. Wspólna komunikacja będzie przede wszystkim tańsza, co oznacza, że samorządy będą mogły pozostałe środki lepiej zagospodarować.

Taniej będzie też dla mieszkańców: wprawdzie wspólny bilet sieciowy będzie nieco droższy od poznańśkiego - choć jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile by kosztował. Ale i tak będzie to taniej niż kupowanie biletów na dwie komunikacje.

Przeczytaj także:
Miejskim autobusem do Mosiny
Łatwa, szybsza i tańsza podróż do Poznania - takie korzyści dla osób mieszkających w gminie Mosina, a pracujących lub uczących się w Poznaniu niesie porozumienie gminy Mosina i miasta Poznań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.

Do Mosiny na poznańskim bilecie?
Radni poparli projekt porozumienia, na mocy którego na liniach podmiejskich, które dowożą pasażerów z Mosiny będzie można podróżować na bilecie zintegrowanym, ważnym też w autobusach MPK.

Photo Day 5.0

- Teatr Polski

7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto