Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podstawowa okulistyka, czyli jakie badania warto mieć na oku

materiał powstał przy współpracy z starskioptyk.pl
Do okulisty sprowadzają nas różne powody - zazwyczaj jest to osłabienie widzenia, zapalenie spojówek, ciała obce albo po prostu obowiązkowe badania, np. do prawa jazdy. Przed wykonaniem badania, okulista powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, czyli zapytać o przyczynę wizyty, występujące schorzenia okulistyczne, choroby przewlekłe czy obecnie przyjmowane leki. Po wstępnej rozmowie lekarz przystępuje do dokładnego przebadania oczu.

Podstawowym badaniem okulistycznym jest sprawdzenie ostrości widzenia z daleka i bliska. To badanie okulista przeprowadza na każde oko z osobna, zazwyczaj zaczynając od prawego oka lub od tego, które według pacjenta wydaje się być słabsze. Podczas badania drugie oko musi być dokładnie zasłonięte, aby kolokwialnie mówiąc - nie podglądać (celowo lub nieświadomie). Sprawdzanie ostrości widzenia wykonywane jest przy użyciu testowej ramki okularowej lub tzw. foroptera. Przy badaniu ostrości widzenia do dali, stosowane są specjalne tablice, na których zamieszczone są różnej wielkości litery,cyfry lub obrazki czyli tzw. optotypy. Badany z odległości 5 metrów, siedząc lub stojąc, wyczytuje przedstawione optotypy. Jeżeli pacjent może przeczytać tylko górny rząd to jego ostrość widzenia wynosi 0,1 dioptrii, jeżeli dolny to jego ostrość widzenia jest równa 1,0 (oznacza to, że jest w stanie przeczytać wszystkie 10 rzędów znaków). Chociaż w praktyce okulistycznej za prawidłowe widzenie odpowiada 1,0 to znajdują się wyjątki ludzi, którzy dobrze widzą jeszcze niższe rzędy. W takim przypadku ich ostrość widzenia wynosi od 1,25 do 2,00.

Jeśli pacjent nie jest w stanie odczytać największego znaku na tablicy, okulista pokazuje mu palce, które ma policzyć. Zdarzają się przypadki, że pacjenci nie widzą nawet pokazywanych palców, w takiej sytuacji okulista świeci latarką w różnych kierunkach, za którymi badany ma podążać wzrokiem - w ten sposób sprawdza się poczucie światła. Jeśli i w tym badaniu pacjent sobie nie radzi, oznacza to, że cierpi na całkowitą ślepotę. Do badania wzroku z bliska również stosuje się specjalne tablice okulistyczne, z których badany ma odczytać znaki z odległości 30 centymetrów.

Po badaniu, kiedy okulista zdiagnozuje wadę wzroku, następuje dopasowanie odpowiedniej korekcji okularowej. Wykonuje się ją, zakładając pacjentowi testowe szkła aż do momentu uzyskania właściwej korekcji. Aby skorygować krótkowzroczność należy nosić szkła minusowe, a do dalekowzroczności szkła plusowe. Najszybciej lekarz zdiagnozuje wadę wzroku podczas badania komputerowego, za pomocą refraktometru automatycznego. Jednak należy wziąć pod uwagę, że jest to jedynie sprzęt pomocniczy i na jego podstawie okulista nie powinien wypisywać recepty na okulary lub soczewki kontaktowe.

Artykuł poleca poznański salon optyczny www.starskioptyk.pl - okulista, optyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto