Już płacą dużo, a zapłacą jeszcze więcej. Choć nie mają pewności, że dzięki temu za rok czy dwa ich dom przejdzie gruntowny remont. W najbliższych dniach najemcy 367 lokali w budynkach o tzw. nieuregulowanym stanie prawnym otrzymają wypowiedzenia umów najmu w części dotyczącej stawek czynszowych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zaplanowało wprowadzenie nowych stawek od stycznia. Podwyżka obejmie 48 budynków z 84, nad którymi spółka sprawuje pieczę. Do tej pory (od ostatniej podwyżki w 2008 roku) wszyscy ci najemcy płacili stawkę podstawową w wysokości 9,73 zł za metr kwadratowy. Po planowanej podwyżce – czynsze będą zróżnicowane.

– Najwyższa podwyżka, o 3,17 złotych, dotyczyć będzie jedenastu lokali pełnostandardowych, samodzielnych, które wyposażone są w centralne ogrzewanie lub ogrzewanie etażowe, z łazienką i wc w mieszkaniach położonych do trzeciej kondygnacji budynku włącznie – tłumaczy Maria Wellenger, rzecznik prasowy MPGM SA. – Ponad połowa najemców zapłaci więcej jedynie o 41 groszy za metr kwadratowy.

Takich najemców będzie 186. Mieszkają w lokalach, gdzie brak jest centralnego ogrzewania, wc lub łazienki albo lokal, który zajmują, położony jest w suterenie.
W jakim stanie są te budynki? Większość w fatalnym. Przykładami mogą być kamienice przy ulicy Kolejowej 46 czy Polnej 21. Jeśli wykonywane są tam jakieś prace to tylko doraźnie, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Naprawiane są głównie dachy i kominy, przestawiane piece, czasem wymieniane okna. Dlaczego?

– Trzeba wyjaśnić, że MPGM nie zarabia na tych kamienicach. Wszelkie prace przeprowadzane są wtedy, gdy na koncie budynku są zgromadzone pieniądze. A tych nie ma, bo wielu lokatorów po prostu czynszu nie płaci – tłumaczy Wellenger.Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!