18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrom na Wołyniu: uroczystości w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Obchody pogromu na Wołyniu w Gnieźnie.
Obchody pogromu na Wołyniu w Gnieźnie. Paweł Brzeźniak
W naszym kraju obchodzono 70. rocznicę pogromu na Wołyniu i Polsce południowo-wschodniej. Gnieźnianie również oddali hołd ofiarom ukraińskich nacjonalistów.

Między 1943 a 1944 rokiem na terenie polskich Kresów doszło do pogromu na Wołyniu przeprowadzonej przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) przy wydatnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Pośród ofiar znajdowali się także przedstawiciele innych narodowości, jednak to Polacy stanowili znaczącą większość. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez historyków, liczba pomordowanych przekracza 100 tys. osób, pośród których znalazły się dzieci i kobiety (w tym kobiety w ciąży). Skala występującego bestialstwa była ogromna.

Zobacz koniecznie serwis specjalny "Głosu Wielkopolskiego" o pogromie na Wołyniu:
Pogrom na Wołyniu - serwis specjalny

Dziś, po 70 latach od tamtych wydarzeń, współcześni składają hołd niewinnym ofiarom, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Za ich pamięć modlono się w kościele św. Trójcy w Gnieźnie. Jak przyznał ks. kanonik Jan Szrejter, wydarzenie sprzed lat jest szansą na przemianę relacji polsko-ukraińskich. – Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o przebaczeniu, ale także modlitwie. I to nie tylko za polskie ofiary, ale także za osoby, które dopuściły się tych czynów. Symboliką tego wydarzenia jest to, że Jezus Chrystus znajduje się w samym centrum ziemi wołyńskiej – podkreślił kapłan podczas homilii.

Janusz Sekulski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Gniezno o pogromie na Wołyniu:

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przy tablicy Krzyż Katyński, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i liczni mieszkańcy Gniezna. Historię krwawego pogromu na Wołyniu przypomniał Janusz Sekulski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Gniezno. – Mnożyły się zabójstwa pojedynczych osób, ich rodzin, a następnie, coraz częściej dochodziło do zabójstw masowych. Pogrom na Wołyniu był ludobójstwem i żadna poprawność polityczna nie jest w stanie tego zmienić – zaznaczył J. Sekulski.

Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze przed tablicą. O godzinie 22:00, na znak pamięci o tragicznych wydarzeniach, w oknach naszych domostw zostaną zapalone świeczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto