Policja w Poznaniu Policja w Poznaniu

Policja w Poznaniu będzie kontrolowała pieszych i rowerzystów (© Paweł Miecznik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Policja w Poznaniu przyjrzy się pieszym i rowerzystom. Będzie miała na nich oko, bo od początku tego roku cykliści w mieście spowodowali 5 wypadków i 72 kolizje, natomiast piesi - 5 wypadków i 15 kolizji. Szczęśliwie, nikt nie stracił życia.

Chodniki przestały służyć pieszym, którzy od lat skarżą się na niesfornych rowerzystów. Ci jeżdżą nawet po wąskich trotuarach, lawirując między poruszającymi się po nich poznaniakach. Nie używają dzwonka, nie sygnalizują zamiarów. Więcej, zapominają, że na chodnikach piesi mają pierwszeństwo!

Zobacz też:Policja w Poznaniu karze rowerzystów mandatami. Trwa akcja drogówki!

Józef Klimczewski, szef poznańskiej drogówki zapowiada kontynuację ubiegłorocznych kontroli, podczas których funkcjonariusze wypisali setki mandatów za przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, pokonywania skrzyżowań na czerwonym świetle oraz za jazdę po chodniku. Policja w Poznaniu będzie również zwracać baczną uwagę na to, czy piesi nie spacerują po ścieżkach dla pieszych.

Policja w Poznaniu uważa, że piesi i rowerzyści są coraz bardziej zdyscyplinowani. Na 360 wypadków do których doszło w 2013 roku w Poznaniu, 45 spośród nich spowodowali piesi, a 23 - rowerzyści. Najczęściej do takich wypadków dochodziło na Dąbrowskiego, Bukowskiej, Głogowskiej, 28 Czerwca 1956 r.

Zobacz też: Policja w Poznaniu: Zatrzymano dwóch pedofilów - ucierpiało 200 dzieci z całej Polski

- Należy odchodzić od łączenia dróg dla pieszych i rowerzystów. W miarę możliwości trzeba budować osobne chodniki i ścieżki, a przy drogach bezpiecznych, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 50 km/h, w ogóle nie powinny być budowane ścieżki rowerowe. Ruch rowerowy powinien tam odbywać się jezdniami - mówi Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Skomentuj:

Policja w Poznaniu będzie miała oko no rowerzystówZostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Bison (gość) (Wiedzmowy)

Pewnie chodziło o ścieżki rowerowe - mam taką nadzieję, bo nad Maltą nie idzie przejechać jak te stado baranów, osłów i bydła zalewa kilkumetrową na szerokość drogę rowerową, jakby nie widzieli znaków i dróżki wiodącej obok, trochę niżej za krzaczkami.
Bardzo często pieszy jest winowajcą wypadków/kolizji, bo to oni nie wymachują rękoma (jak by to wyglądało) na lewo i prawo, określając swój kierunek podążania. A sporo takich Ci włazi na drogę rowerową, nie rozglądając się czy nie jedzie jakiś rowerzysta, który może za chwilę w niego przy.e.ać.

Gosia (gość)

"przy drogach bezpiecznych, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 50 km/h, w ogóle nie powinny być budowane ścieżki rowerowe"
Jak bardzo te drogi są "bezpieczne" to wiadomo...:p ile śmiertelnych wypadków z pieszymi powodują rocznie rowerzyści??? a ile rowerzystów ginie pod kołami samochodów? Różnica chyba jest?
Jakby wszyscy rowerzyści jeździli ulicami, dopiero zrobiłby się chaos komunikacyjny i korki!!! Nie wyobrażam sobie ich co chwila omijać lub nie móc ominąć! Sama jestem zarówno pieszą, rowerzystką i "kierowniczką" auta, więc mam porównanie i na pewno nie mam zamiaru jeździć ulicami narażając swoje zdrowie i życie i być "zawalidrogą" dla samochodów! Dużo mniej (jeśli w ogóle) jestem uciążliwa dla pieszych jak i dla mnie jako pieszej rowerzysci nie stanowią najmniejszego problemu! Naprawdę nie wiem, w czym problem? Przepisy obecnie obowiązujące godzą w bezpieczeństwo na drogach!!!!!!

Maćko (gość) (RPW)

Rowerzyste łatwiej złapać na gorącym uczynku.
A parkującego trzeba poszuuuukać, dojść czyje to auto, holować itd. Tylko czekać aż pierdnięcia będą kontrolować... Władza pokazuje zęby!

RPW (gość)

Tak zastanawiam mnie, dlaczego z taką zawziętością policyjne pały nie zwalczają parkujących w miejscach nie dozwolonych, zawracających w miejscach niedozwolonych (nap. cała długość Głogowskiej od dworca do wiaduktu), blokujących skrzyżowania bo wjechał i nie miał jak zjechać, i wiele innych wykroczeń mocno upierdliwych. Rozumiem, że rowerzyści też swoje za uszami mają (przejazdy na czerwonym, szaleństwo na chodnikach, itp.) ale bez przesady. Jak chcą karać, niech karają wszystkich, a nie tylko jedną wybraną grupę użytkowników.

fiutator (gość)

Należy też zwrócic uwagę że cały czas większość kolizji i wypadków jest wina kierowców!!

fiutator (gość)

to ja poprosze o kontrolowanie pieszych poruszających sie po ścieżkach orwerowych i kierowców, którzy jeżedą w sposób utrudniający p[oruszanie się rowerem po jezdni...bo przecież nie po to jeździ autem żeby nie mógł zapier****ć ile fabryka dała i mieć wszystko w głębokim poważaniu

Wiedzmowy (gość)

Beda sprawdzac czy piesi nie spaceruja po sciezkach dla pieszych?To gdzie maja spacerowac po ulicy?Nawet za chodzenie po chodniku beda karac?

cynik (gość)

Ciekawe kiedy policja będzie "miała oko" na kierowców parkujących na ścieżkach rowerowych? Nagminne jest to na ścieżce przy ul Dąbrowskiego, na wysokości Ogrodów.