Poligon Biedrusko. Od kilku dni pododdziały z 13 jednostek wojskowych z całego kraju uczestniczą w zawodach o miano najlepiej wyszkolonego pododdziału bojowego. Trwa walka. Rywalizuje ze sobą w sumie 442 żołnierzy. Zobacz zdjęcia!

Na poligonie w Biedrusku od kilku dni odbywają się największe w kraju zawody poddziałów wojsk lądowych. Biorą w nich udział plutony z trzynastu jednostek wojskowych z terenu całego kraju. Celem rywalizacji jest wyłonienie najlepiej wyszkolonego plutonu.

Na poligonie w Biedrusku swoje umiejętności sprawdzają najlepsi z najlepszych w polskiej armii. Pododdziały, biorące udział w zawodach, tworzą bowiem żołnierze, którzy doświadczenie latami zdobywali na wielu misjach wojskowych poza granicami kraju.

Zobacz też: Poligon Biedrusko - Nocne strzelanie [ZDJĘCIA]

- W zawodach uczestniczą między innymi żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 16. Dywizji Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej. Są to plutony zmechanizowane, zmotoryzowane, aeromobilne oraz czołgów. Zostały wyłonione w drodze eliminacji przeprowadzanych w dywizjach i brygadach. W sumie mamy 442 uczestników – informuje chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy zawodów.

Żołnierze na zawodach w Biedrusku wykazują się nie tylko sprawnością fizyczną czy wyszkoleniem strzeleckim , ale przede wszystkim umiejętnościami współdziałania w najrozmaitszych sytuacjach.
- W sobotę odbył się marsz na orientację – mówi mjr Marcin Nawrot z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Trasę liczącą 26 km wyznaczyliśmy przy użyciu GPS-u. Najlepszy pododdział pokonał ją w cztery godziny i dziesięć minut . Trzeba pamiętać, że żołnierze nieśli też, karabiny maszynowe, granatniki, radiostację. Było widać, że doskonale potrafią ze sobą współpracować. Inny pododdział dodatkowo musiał nieść żołnierza , któremu odnowiła się kontuzja. Ważył ok. 95 kg – dodaje mjr Nawrot.

Umiejętność współdziałania na polu walki sprawdzana była też między innymi w poniedziałek. Żołnierze w czterech bojowych wozach piechoty otrzymali rozkaz odparcia natarcia i zniszczenia atakujących pojazdów. – Przeciwnik zatrzymany został przed przednim skrajem obrony odcinka obrony – mówi major Maciej Kicinski z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Zniszczonych zostało 90 procent celów - dodaje.

Żołnierze każdego dnia podczas zawodów w Biedrusku wykonują na czas szereg punktowanych zadań, takich jak np. wynoszenie rannych z pola walki, dostarczanie skrzynek z amunicją., czołganie się czy zakładanie masek gazowych.

Zawody poddziałów wojsk lądowych na poligonie w Biedrusku zakończą się w czwartek. Tego dnia poznamy zwycięski pododdział.

Skomentuj:

Poligon Biedrusko - Poligon Biedrusko - Trwa walka o tytuł najlepszego pododdziału


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

B.U.S. (gość)

Zmieńcie sposób przeglądania zdjęć albo w ogóle ich nie wstawiajcie. Epoznan ma dobrze zrobioną galerię.