Poznańscy studenci budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych. Jak poradzi sobie w imprezie Politechnika Poznańska?

European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się na początku września w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin w województwie świętokrzyskim.

Jakie zadanie postawiono przed zawodnikami? Studenci mają zaprojektować i zbudować łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby.

ZOBACZ TAKŻE: Studenci Politechniki Poznańskiej najlepszymi debiutantami Formuły 1 na torze Silverstone! [ZDJĘCIA]


Oceną konkursów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt, wybitny geolog, profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Politechnika Poznańska - Pracują nad manipulatorem, testują i poprawiają


Grupa studentów z Politechniki Poznańskiej, występująca pod nazwą Cud Team, jest jedną z 34 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także Polski.

Drużyna po raz drugi bierze udział zawodach ERC. W jej skład wchodzi 12 studentów, ale w projekt zaangażowanych jest ponad 25 osób. - Obecnie pracujemy nad manipulatorem i przekazywaniem obrazu wideo oraz dopracowujemy elektronikę. Mimo, że zostało mało czasu, zamierzamy również ulepszyć zawieszenie, aby łazik lepiej jeździł po terenie. Konieczne będą również testy oraz ewentualne poprawki - relacjonuje postępy prac Zuzanna Kunik z Politechniki Poznańskiej.

ERC - Zaprezentują profesjonalne roboty wojska i policji


European Rover Challenge to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO - robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andym Weirem, autorem powieści "Marsjanin", na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta z główną rolą Matta Damona.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu. Trzymajcie kciuki za poznańskich studentów!

Politechnika Poznańska: Więcej informacji TUTAJ


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Studia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!