POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.
 
REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie. 
 
– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu  – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO. 
 
W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera. 
 
Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów. 
 
Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października. 
 
Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe. 
 
Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

Wiktor Potrzebski

(1880-1944) - kapłan rzymskokatolicki, kapelan powstańczy, działacz niepodległościowy. Pochodził ze Ślesina. Święcenia kapłańskie przyjął w 1904 roku. Pracował w parafiach na terenie archidiecezji lwowskiej i włocławskiej. II wojna światowa zastała go w Grodnie. W 1941 roku zagrożony aresztowaniem przez Niemców wyjechał do Warszawy, gdzie został kapelanem Armii Krajowej. Funkcję tę pełnił także w czasie powstania warszawskiego dla żołnierzy Obwodu Śródmieście. To on pobłogosławił utrwalony na taśmie filmowej ślub sanitariuszki Alicji Treutler i podchorążego Bolesława Biegi. Zginął z blisko stu innymi osobami 4 IX 1944 roku pod gruzami zbombardowanego przez Luftwaffe budynku przy ul. Szpitalnej 4.

Roman Abraham

(1891-1976) - generał brygady Wojska Polskiego, poseł na Sejm RP. W czasie listopadowej obrony Lwowa był jednym z najzdolniejszych i najbardziej cenionych przez swych żołnierzy dowódców. Po zwycięskiej ofensywie Polaków to jemu przypadł zaszczyt zawieszenia flagi narodowej na ratuszu tego miasta. Uczestniczył także w wojnie polsko-bolszewickiej, a w 1921 roku organizował dostawy broni, amunicji i transporty ochotników dla III powstania śląskiego. We wrześniu 1939 roku dowodził Wielkopolską Brygadą Kawalerii, z którą wziął udział w bitwie nad Bzurą, ciężkich walkach w obronie Warszawy. Zapisał się jako jedyny polski dowódca związku taktycznego kawalerii, który nigdzie nie doznał porażki. Po aresztowaniu przez Niemców był więziony w Cytadeli poznańskiej a następnie w oflagach na terenie okupowanej Polski, Czech i III Rzeszy. Po II wojnie światowej podejmował liczne starania na rzecz powstrzymania dewastacji Cmentarza Orląt we Lwowie. Spoczywa na cmentarzu farnym we Wrześni.

Edward Grabski

(1883-1951) - rotmistrz Wojska Polskiego, ziemianin, społecznik. Pochodził z Kruszy Podlotowej (woj. kujawsko-pomorskie). Zmobilizowany w czasie I wojny światowej do armii niemieckiej, pod koniec grudnia 1918 roku przystąpił do organizowania Milicji Ludowej, polskiego biura werbunkowego i szwadronu jazdy na terenie garnizonu gnieźnieńskiego. W czasie powstania wielkopolskiego przyczynił się do opanowania przez Polaków Szubina. W okresie międzywojennym aktywnie angażował się w działalność społeczną. Miał udział w powstaniu Banku Kupiecko-Przemysłowego we Wrześni, fundował sztandary dla wojska, a także wspierał rezerwistów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji. Doświadczył wywózki na roboty przymusowe do Niemiec, a po wojnie utraty rodzinnego majątku i szykan ze strony władz komunistycznych. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Maksymilian Ciężki

(1898-1951) - major Wojska Polskiego, kryptolog. Pochodził z Szamotuł. W czasie I wojny światowej stworzył oddział skautów, pod zasłoną którego werbował ochotników do Legionów Polskich. Powołany do armii niemieckiej, skupował od swych kolegów broń. Na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego uzbroił nią robotników i z ich pomocą opanował rodzinne Szamotuły, a następnie pobliskie Wronki. Od 1923 roku był pracownikiem polskiego wywiadu tzw. Dwójki. Jako wykładowca-kryptolog zorganizował szkolenie dla grupy matematyków, z których trzej: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski rozszyfrowali potem tajemnicę Enigmy. W czasie II wojny światowej przebywał w Rumunii, potem we Francji i na terenie Vichy, gdzie pracował w ośrodku kryptologicznym „Cadix”. Ponad dwa lata przebywał w niemieckiej niewoli. Zmarł po wojnie w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku jego prochy sprowadzono do Szamotuł.

Józef Dowbor-Muśnicki

(1867-1937) - generał broni Wojska Polskiego, naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Pochodził ze wsi Stary Garbów położonej w województwie świętokrzyskim. W czasie I wojnie światowej w armii rosyjskiej dosłużył się stopnia generała lejtnanta. Po rewolucji lutowej oddał się do dyspozycji Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego i otrzymał nominację na dowódcę I Korpusu Polskiego w Rosji. Toczył zwycięskie walki z bolszewikami, ale wobec przewagi armii niemieckiej zgodził się na rozwiązanie Korpusu i przetransportowanie jego żołnierzy do Królestwa Polskiego. W 1919 roku objął dowództwo jedynego zwycięskiego polskiego powstania - wielkopolskiego. Dzięki jego energicznym działaniom Armia Wielkopolska osiągnęła liczebność blisko 100 tysięcy żołnierzy i odegrała ważna rolę w walkach o granice II Rzeczypospolitej.

Wacław Kotecki

(1897-1943) - major Wojska Polskiego, żołnierz ZWZ-AK. Pochodził z Piasek. W czasie I wojny światowej został powołany do armii niemieckiej, z której zdezerterował. Powrócił do rodzinnej wsi, gdzie zorganizował Radę Żołnierską. Naczelna Rada Ludowa powierzyła mu zorganizowanie kompanii, a potem pułku strzelców, z którym brał udział w powstaniu wielkopolskim. W 1939 roku stanął na czele gnieźnieńskiego batalionu Wielkopolskiej Brygady Obrony Narodowej. Ranny w bitwie, zbiegł z łódzkiego szpitala. Od 1940 roku działał w ZWZ w Ostrowie Wielkopolskim. Zorganizował tam prężną placówkę legalizacyjną, Związek Odwetu i doskonały wywiad obejmujący także tereny III Rzeszy. Od 1941 roku, po aresztowaniach, odtwarzał struktury Poznańskiego Okręgu ZWZ. W 1942 roku wpadł w ręce Gestapo. Po śledztwie został skazany wraz ze swym sztabem na karę śmierci, którą wykonano rok później w Dreźnie.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3