Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik antytytoniowy czyli jak rzucić palenie

Redakcja
Z okazji wydania pierwszej mapki z poznańskimi lokalami, w których nie można palić tytoniu, przedstawiamy wam przygotowany przez Dominikę Kawalec ze stowarzyszenia Manko, dekalog osób rzucających palenie.

1. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania przeanalizuj swoje nawyki tytoniowe
i spróbuj odkryć kiedy najbardziej potrzebujesz papierosa, aby w dalszym postępowaniu spróbować wyeliminować te sytuacje.

2. Po odstawieniu papierosa spróbuj znaleźć sobie coś, czym go zastąpisz - pij dużo wody, żuj bezcukrowe gumy, jedz marchewki. Unikaj natomiast kawy, czekolady, produktów wysokokalorycznych oraz alkoholu. Zwiększają one chęć sięgnięcia po papierosa oraz mogą powodować niewskazany szybki przyrost wagi.

3. Nie leniuchuj. Nadmiar czasu może sprzyjać paleniu papierosów. Uprawiaj sport. Odkryjesz, że Twoje płuca zaczną oddychać na nowo. Sport sprawi, że nie przytyjesz, nie będziesz mieć ani ochoty, ani czasu na palenie.

4. Unikaj sytuacji, w których dawniej paliłeś papierosy oraz miejsc, w których się pali. Staraj się przebywać w lokalach, w których obowiązuje zakaz palenia. Widok ludzi palących papierosy i zapach tytoniu może przyczynić się do złamania postanowienia.

5. Przewietrz wszystkie pomieszczenia, w których paliłeś, a przebywasz na co dzień. Pozbądź się zapalniczek, popielniczek. Wyrzuć wszystkie „zapasowe paczki”, nie kuś losu.

6. Staraj się dostrzegać korzystne efekty życia bez tytoniu. Doceniaj nowoodkryty smak, zapach, pachnący oddech, więcej pieniędzy w portfelu.

7. Jeśli silna wola przestaje wystarczać nie odpuszczaj, szukaj wsparcia wśród bliskich. Staraj się przebywać raczej w towarzystwie niepalących. To pomoże Ci przetrwać najgorsze chwile. Kiedy wsparcie rodziny nie wystarczy szukaj go w środowisku medycznym i w organizacjach społecznych.

8. W przypadku, gdy zdecydujesz się na zażywanie substancji farmakologicznych skonsultuj się wcześniej z lekarzem pierwszego kontaktu lub odwiedź Poradnię Pomocy Palącym. Sam plaster nikotynowy nie wystarczy, nie wyeliminuje on psychicznego uzależnienia.

9. Każdy inaczej przeżywa zerwanie z nałogiem. Są ludzie, którzy potrzebują substancji nikotynowych. Są też tacy, którzy radzą sobie bez niej. Nieważny jest sposób pokonania nałogu, ważny jest efekt końcowy.

10. Najważniejsza rada - bądź konsekwentny. Każdy wypalony papieros to Twoja porażka.

A już w sobotę, 3 lipca, wszyscy którzy chcą rzucić palenie, będą mogli otrzymać fachową pomoc od członków stowarzyszenia Manko, organizatora akcji Polska bez dymu i Poznań bez papierosa. Nad jeziorem Malta - w okolicy mety - będzie można wziąć udział w konkursach (z nagrodami) a także otrzymać mapkę z poznańskimi lokalami, w których nie można palić.


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca


2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto