Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik autostopowicza: jak podróżować bezpiecznie?

Ewelina Krawczyk
Poradnik autostopowicza
Poradnik autostopowicza archiwum
Wraca moda autostop, choć dotknęła go już era cyfryzacji. Młodzi ludzie poprzez strony internetowe umawiają się na wspólne przejazdy. Są jeszcze jednak zwolennicy prawdziwej przygody - z myślą o nich przygotowaliśmy poradnik autostopowicza, czyli jak podróżować bezpiecznie.

W latach '60 polska młodzież masowo zaopatrzała się w książeczki autostopowicza. Były one gwarancją dla kierowców, że gapowicz jest "bezpieczny" (niczym obecnie użytkownik allegro z pozytywnymi komentarzami). Poza tym wpisywane kilometry przynosiły satysfakcję posiadaczom, a przy odpowiedniej ilości mogły zaowocować nagrodą w postaci np. chłodziarki czy sztućców.

To już niestety ulega zapomnieniu, wydaje się być wręcz nie do pomyślenia. Autostopowicze mają teraz inną uciechę - wyścigi. Ogromna ilość młodzieży obiera co roku jeden punkt w Europie, do ktorego zmierza. Na miejscu, oczywiście czekają nagrody. Tegoroczne zainteresowanie wydarzenie Auto Stop Race przerosło wyobrażenia, chętni znacznie przekroczyli limit. W efekcie powstał rwównoległy wyścig kilkuset innych osób, które również postanowiły z Polski dostać się do Dubrownika. - Naprawdę nie chodzi o nagrodę, liczy się zabawa, świetny nastrój, który towarzyszy wszystkim chętnym - opisuje Michał z Krakowa, student AGH, który uczestniczył w zeszłorocznym wyścigu, a tym razem nie zdążył się zapisać i był jednym z organizatorów niezależnego wydarzenia. - Ludzie, których spotkałem, towarzyszą mi teraz w innych podróżach, staliśmy się przyjaciółmi.

Autostop Race odbywa się co roku na przełomie maja i kwietnia. Są też inne wydarzenia dla gapowiczów, jak na przykład Sylwester w Bieszczadach, na który dociera się właśnie autostopem. Niezależnie od zorganizowanych akcji, ogromna część młodzieży nie wyobraża sobie innego sposobu, by zwiedzić Hiszpanię, Włochy czy dojechać go Bułgarii.

Poradnik autostopowicza

Warto wówczas pamiętać o kilku rzeczach, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży:

1. Napisz na dużej kartce lub kartonie nazwę większego miasta, w stronę którego chcesz jechać - kierowca pomyśli wtedy: "Skoro i tak tam jadę...". Mało kto zatrzyma się, by otworzyć szybę i zapytać, gdzie się wybierasz. Najlepiej, kiedy nie jest oddalone o setki kilometrów (wyjątek: łapiesz stopa na autostradzie), bo to zmniejsza szansę na zatrzymanie samochodu.
2. Najważniejsze rzeczy trzymaj przy sobie - najbezpieczniej, oczywiście, kiedy trzymasz wszystkie, ale nie zawsze jest taka możliwość. Wówczas warto pamiętać, by nie wrzucać plecaka do bagażnika - kierowca może odjechać bez pasażera, a z nowym ekwipunkiem.
3. Weź ze sobą mapę - koniecznie z wyszczególnionymi zjazdami z autostrad, treścią turystyczną i numeracją dróg.
4. Jedź w parze - samotna podróż jest bardziej niebezpieczna, a trio to już zbyt wiele, by wejść do standardowego samochodu z bagażami. Największe zaufanie wzbudza kompilacja - chłopak i dziewczyna, dwie dziewczyny również radzą sobie całkiem nieźle, a stereotypy wpływają na to, że dwóch chłopaków często czeka znacznie dłużej.
5. Bądź miły - już podczas oczekiwania na okazję najważniejszy jest uśmiech, ponieważ wzbudza sympatię i zaufanie. Kiedy już uda się wejść do samochodu, nie zapominaj, że ktoś robi właśnie dobry uczynek, więc warto odwdzięczyć mu się pogawędką i nie zapominać o miłej aparycji.
6. Chcesz się szybko przesiąść którymś z miast? - poproś kierowcę, żeby skorzystał z CB radia i umówił przesiadkę w charakterystycznym miejscu z innym prowadzącym.
7. Postaraj się wyglądać grzecznie - autostopowicze polecają jasne ubrania, nie wyzywające, czyste.

Przy okazji może warto prowadzić swoją książeczkę autostopowicza? W końcu to niczym sport, który przynosi satysfakcję, kiedy dociera się na "metę".

Dla tych, którzy poza przygodą i znajomością z nowymi ludźmi, cenią sobie wygodę - stworzono e-autostop, inaczej: carpooling. Na stronach internetowych można znaleźć listy przejazdów na konkretnych trasach. Często jednak kojarzenie pasażera z kierowcą, którzy chcą przejechać tę samą trasę, oznacza również opłatę za podróż, co raczej nie dotyczy tradycyjnych autustopowiczów. Te strony to m.in.: www.autostop.com.pl, www.carpooling.pl, jazdarazem.pl/# czy www.autostop.pl.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto