Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Województwo dolnośląskie wcale nie ustępuje pod względem atrakcji turystycznych innym regionom kraju – co więcej, według portalu turystyka.org, należy do najważniejszych regionów turystyczno-wypoczynkowych Polski.

Zapewnia szereg atrakcji i ciekawych miejsc, niejednokrotnie nieznanych szerszemu gronu turystów, a wartych odwiedzenia i poznania. Znajdziemy tu arcydzieła przyrody, klimatyczne zamki, sztolnie, stoki narciarskie i uzdrowiska, możemy zajrzeć zarówno nad czyste jeziora, jak i do agroturystycznych gospodarstw z np. psimi zaprzęgami husky!

Turyści najczęściej zwiedzają Karkonosze, Kotlinę Kłodzką wraz z otaczającymi górami oraz Wrocław, a w sezonie zimowym przyjeżdżają tu narciarze i miłośnicy turystyki górskiej. Jakby nie było tu właśnie długo utrzymuje się śnieg, a ukształtowanie terenu sprzyja szusowaniu na nartach.

Najważniejsze ośrodki sportów zimowych to Szklarska Poręba (kolejka linowa na Szrenicę, wyciąg na Halę Szrenicką), Karpacz (kolej krzesełkowa na Kopę), Zieleniec, Jakuszyce (biegi narciarskie); blisko stąd także do niezłych stoków za południową granicą.

Dla podratowania zdrowia i nabrania sił warto przyjechać w region sudecki, który słynie z ujęć wód mineralnych, będących podstawą leczenia uzdrowiskowego. Kuracjusze mają swoje ulubione uzdrowiska i ośrodki wczasowe, do których należą Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Świeradów Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Szklarska Poręba, Karpacz, Sobieszów, Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój, czy Cieplice Śląskie Zdrój.

Do atrakcji turystycznych województwa na pewno warto zaliczyć Park Narodowy w Karkonoszach (obejmujący oryginalne grupy skalne o przedziwnych kształtach - Pielgrzymy, Trzy Świnki, Kukułcze Skały, liczne wodospady i wąwozy w dolinach rzek - Kamieńczyk, Szklarka), Śnieżkę – najwyższy szczyt Sudetów, Góry Stołowe z ich bogatymi formami skalnymi i labiryntami (rezerwaty krajobrazowe Szczelinie Wielki i Błędne Skały), największą w Sudetach Jaskinię Niedźwiedzią (w okolicach Kletna - 3 km długości, nacieki, szkielety zwierząt z epoki lodowcowej), masyw Ślęży z miejscem dawnych kultów pogańskich, rezerwatem archeologicznym i kamiennymi rzeźbami, Książański Park Krajobrazowy, skałki koło Lwówka Śląskiego – czyli Szwajcarię Lwówecką, kaplicę czaszek w Czermnej, a nawet szlak wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim: Ostrzyca (najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego), Wilkołak (koło Złotoryi), Organy Wielisławskie, Czartowskie Skały i Trupień.

W Wolimierzu natomiast, miejscowości koło Świeradowa Zdroju, u podnóża Gór Izerskich, skąd blisko do górskich tras turystycznych i narciarskich, uzdrowisk i zabytkowych zamków (atrakcji jest na wiele dni intensywnego zwiedzania!) można nawet podpatrywać niesamowite psie zaprzęgi w Husky Farm – czyli psy husky startujące w wielu zawodach sportowych!

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!